македонски » белоруски   Во воз


34 [триесет и четири]

Во воз

-

34 [трыццаць чатыры]
34 [trytstsats’ chatyry]

У цягніку
U tsyagnіku

34 [триесет и четири]

Во воз

-

34 [трыццаць чатыры]
34 [trytstsats’ chatyry]

У цягніку
U tsyagnіku

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибеларуская
Дали ова е возот за Берлин? Гэ-- ц----- н- Б-----?
G--- t------- n- B-----?
Кога тргнува возот? Ка-- а----------- ц-----?
K--- a--------------- t-------?
Кога пристигнува возот во Берлин? Ка-- ц----- п------- ў Б-----?
K--- t------- p------- u B-----?
   
Простете, смеам ли да поминам? Вы-------- м---- я п-----?
V----------- m----- y- p-----?
Мислам дека ова е моето место. Мн- з------- г--- м-- м----.
M-- z--------- g--- m-- m-----.
Мислам дека Вие седите на моето место. Мн- з------- В- с------ н- м--- м----.
M-- z--------- V- s-------- n- m--- m-----.
   
Каде е вагонот за спиење? Дз- з---------- с------ в----?
D-- z------------- s------ v----?
Вагонот за спиење е на крајот од возот. Сп----- в---- з---------- ў к---- ц------.
S------ v---- z------------- u k----- t--------.
А каде е вагонот за јадење? – На почетокот. А д-- з---------- в-------------? – У г-----.
A d-- z------------- v-------------? – U g-----.
   
Можам ли да спијам долу? Мо---- я б--- с---- н- н----- п-----?
M------ y- b--- s----- n- n------- p------?
Можам ли да спијам во средината? Мо---- я б--- с---- н- с------- п-----?
M------ y- b--- s----- n- s--------- p------?
Можам ли да спијам горе? Мо---- я б--- с---- н- в------ п-----?
M------ y- b--- s----- n- v-------- p------?
   
Кога ќе бидеме на границата? Ка-- м- б----- н- м---?
K--- m- b----- n- m-----?
Колку долго трае патувањето до Берлин? Ко---- ч--- з---- д----- д- Б------?
K----- c---- z---- d----- d- B------?
Дали возот доцни? Ця---- с---------?
T------- s-------------?
   
Имате ли нешто за читање? Ці ё--- у В-- ш---------- п-------?
T-- y----- u V-- s----------- p---------?
Може ли човек овде да добие нешто за јадење и за пиење? Ту- м---- з------- я----------- е-- а-- н----?
T-- m----- z-------- y------------- y---- a-- n----?
Дали би ме разбудиле во 7.00 часот Ве молам? Не м---- б В- м--- п-------- у 7:00 г----- р-----?
N- m---- b V- m---- p--------- u 7:00 g----- r------?