македонски » белоруски   На аеродром


35 [триесет и пет]

На аеродром

-

+ 35 [трыццаць пяць]35 [trytstsats’ pyats’]

+ У аэрапорцеU aeraportse

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибеларуская
Би сакал / сакала да резервирам еден лет за Атина. Я х---- б- / х----- б- з------------ б---- н- р--- у А----.
Y- k------ b- / k------- b- z------------- b---- n- r--- u A----.
+
Дали е тоа е директен лет? Гэ-- б----------- р---?
G--- b------------ r---?
+
Ве молам едно место до прозорецот, непушач. Ка-- л----- м---- л- а--- ў с----- д-- н-------.
K--- l----- m----- l-- a--- u s----- d--- n--------.
+
   
Би сакал / сакала да ја потврдам мојата резервација. Я х---- б- / х----- б- п---------- с--- б-----------.
Y- k------ b- / k------- b- p------------ s--- b-----------.
+
Би сакал / сакала да ја откажам мојата резервација. Я х---- б- / х----- б- а-------- с--- б-----------.
Y- k------ b- / k------- b- a---------- s--- b-----------.
+
Би сакал / сакала да ја променам мојата резервација. Я х---- б- / х----- б- п--------------.
Y- k------ b- / k------- b- p---------------.
+
   
Кога оди следната машина за Рим? Ка-- в------ н------- с------ у Р--?
K--- v------- n------- s------ u R--?
+
Дали има уште две слободни места? Ці ё--- я--- д-- с-------- м----?
T-- y----- y------ d-- s--------- m-----?
+
Не, имаме само уште едно слободно место. Не- у н-- т----- а--- с-------- м----.
N-- u n-- t----- a--- s-------- m-----.
+
   
Кога слетуваме? Ка-- м- п-----------?
K--- m- p---------------?
+
Кога ќе сме таму? Ка-- м- б----- н- м----?
K--- m- b----- n- m-----?
+
Кога има автобус до центарот на градот? Ка-- а----------- а------ у ц---- г-----?
K--- a--------------- a------ u t----- g-----?
+
   
Ова е вашиот куфер? Гэ-- В-- ч------?
G--- V--- c-------?
+
Ова е вашата ташна? Гэ-- В--- с----?
G--- V---- s----?
+
Ова е вашиот багаж? Гэ-- В-- б----?
G--- V--- b-----?
+
   
Колку багаж можам да земам со себе? Ко---- б----- я м--- ў---- з с----?
K----- b------ y- m--- u------ z s----?
+
Дваесет килограми. Дв------ к-------.
D---------- k-------.
+
Што, само дваесет килограми? Шт-- т----- д------- к-------?
S---- t----- d---------- k-------?
+