македонски » белоруски   Прашања за патот


40 [четириесет]

Прашања за патот

-

+ 40 [сорак]40 [sorak]

+ Пытацца пра дарогуPytatstsa pra darogu

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибеларуская
Извинете! Пр-------
P---------!
+
Можете ли да ми помогнете? Не м---- б В- м-- п------?
N- m---- b V- m-- p-------?
+
Каде има овде добар ресторан? Дз- т-- ё--- д---- р-------?
D-- t-- y----- d---- r-------?
+
   
Појдете лево зад аголот. Па------- з- р-- н-----.
P---------- z- r-- n-----.
+
Потоа одете еден дел право напред. По--- т---- п-------- п----.
P---- t----- p--------- p----.
+
Потоа одете сто метри на десно. По--- з------- н------ і п-------- с-- м-----.
P---- z--------- n------ і p--------- s-- m-----.
+
   
Можете исто така да земете и автобус. Та----- В- м----- с---- н- а------.
T------ V- m------- s----- n- a------.
+
Можете исто така да земете и трамвај. Та----- В- м----- с---- н- т------.
T------ V- m------- s----- n- t------.
+
Можете исто така да возите и позади мене. Та----- В- м----- п----- п------- з- м---.
T------ V- m------- p----- p--------- z- m---.
+
   
Како да стигнам до фудбалскиот стадион? Як м-- п------ д- ф---------- с-------?
Y-- m-- p------- d- f---------- s-------?
+
Преминете го мостот ! Пе-------- п--- м----
P---------- p--- m---!
+
Возете низ тунелот ! Пр------- п--- т------
P--------- p--- t-----!
+
   
Возете до третиот семафор. Пр------- д- т------ с---------.
P--------- d- t-------- s----------.
+
Потоа свртете на првата улица десно. По--- з------- н- п----- п------- н------.
P---- z--------- n- p------ p-------- n------.
+
Потоа возете право напред преку следната раскрсница. По--- п-------- н------- н-------- с----------.
P---- p--------- n------- n-------- s-----------.
+
   
Извинете, како да стигнам до аеродромот? Пр--- п---------- я- м-- т------ у а-------?
P----- p------------ y-- m-- t------- u a-------?
+
Најдобро е да земете метро. На----- п-------- н- м----.
N------- p--------- n- m----.
+
Возете се едноставно до последната станица. Пр---- п-------- д- к------- с------.
P----- p--------- d- k-------- s-------.
+