македонски » белоруски   Спорт


49 [четириесет и девет]

Спорт

-

+ 49 [сорак дзевяць]49 [sorak dzevyats’]

+ СпортSport

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибеларуская
Се занимаваш ли со спорт? Ты з-------- с------?
T- z---------- s------?
+
Да, морам да се движам. Та-- я п------ / п------ р------.
T--- y- p------ / p------ r---------.
+
Јас одам во еден спортски клуб. Я х---- ў с--------- т---------.
Y- k------ u s--------- t---------.
+
   
Ние играме фудбал. Мы г----- у ф-----.
M- g------- u f-----.
+
Понекогаш пливаме. Ча--- м- п------.
C----- m- p------.
+
Или возиме велосипед. Аб- м- е----- н- в----------.
A-- m- y------ n- v-----------.
+
   
Во нашиот град има еден фудбалски стадион. У н---- г------ ё--- ф-------- с------.
U n----- g------ y----- f-------- s------.
+
Исто така има и еден базен со сауна. Та----- ё--- б----- з с-----.
T------ y----- b----- z s-----.
+
Има и едно игралиште за голф. А т------ ё--- п------- д-- г----- ў г----.
A t------ y----- p--------- d--- g----- u g----.
+
   
Што има на телевизија? Шт- і--- п- т---------?
S--- і--- p- t---------?
+
Во моментов има фудбалски натпревар. Ця--- і--- ф-------- м---.
T------ і--- f-------- m----.
+
Германскиот тим игра против англискиот. Ня------ к------ г---- с------ а---------.
N---------- k------ g------ s------- a---------.
+
   
Кој победува? Хт- в------?
K--- v------?
+
Немам појма. Я н- в----.
Y- n- v-----.
+
Во моментов е нерешено. На д------ м----- н----.
N- d------ m----- n------.
+
   
Фудбалскиот судија е од Белгија. Ар---- з Б------.
A----- z B------.
+
Сега има пенал. За--- б---- а----------------- ў---.
Z---- b---- a-------------------- u---.
+
Гол! Еден спрема нула! Го-- А----------
G--- A---------!
+