македонски » белоруски   Купување


54 [педесет и четири]

Купување

-

+ 54 [пяцьдзесят чатыры]54 [pyats’dzesyat chatyry]

+ Рабіць пакупкіRabіts’ pakupkі

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибеларуская
Сакам да купам еден подарок. Я ж---- к----- п--------.
Y- z------ k------ p--------.
+
Но не нешто премногу скапо. Ал- н- н---- д-----.
A-- n- n---- d-----.
+
Можеби една рачна ташна? Мо-- б--- с------?
M---- b---- s-------?
+
   
Која боја би ја сакале? Як--- к----- В- ж------?
Y----- k----- V- z--------?
+
Црна, кафеава или бела? Чо------ к---------- а-- б-----?
C-------- k----------- a-- b-----?
+
Една голема или мала? Вя----- а-- м--------?
V-------- a-- m---------?
+
   
Смеам ли да ја видам оваа? Мо--- п--------- г----?
M----- p----------- g-----?
+
Дали таа е од кожа? Ян- с- с----?
Y--- s- s----?
+
Или пак е од вештачки материјал? Аб- я-- з с--------?
A-- y--- z s--------?
+
   
Од кожа секако. Бе-------- с- с----.
B--------- s- s----.
+
Ова е еден особено добар квалитет. Гэ-- а------- д----- я-----.
G--- a------- d------ y-------.
+
И ташната навистина е со многу поволна цена. Су----- с------- з---- н--------.
S------- s------- z---- n---------.
+
   
Ми се допаѓа. Ян- м-- п---------.
Y--- m-- p-----------.
+
Ќе ја земам. Я в----- я-.
Y- v----- y---.
+
Дали можам случајно да ја заменам? Ка-- ш--- ц- з---- я я- а-------?
K--- s---- t-- z---- y- y--- a----------?
+
   
Се разбира. Са-- с---- з--------.
S--- s---- z--------.
+
Ќе ја спакуваме како подарок. Мы ў------ я- я- п--------.
M- u------ y--- y-- p--------.
+
Таму од спротива е благајната. Та- з---------- к---.
T-- z------------- k---.
+