македонски » белоруски   Работа / Занает


55 [педесет и пет]

Работа / Занает

-

+ 55 [пяцьдзесят пяць]55 [pyats’dzesyat pyats’]

+ ПрацаPratsa

55 [педесет и пет]

Работа / Занает

-

55 [пяцьдзесят пяць]
55 [pyats’dzesyat pyats’]

Праца
Pratsa

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибеларуская
Што сте по занает? Кі- В- п-------?
K-- V- p---------?
+
Мојот сопруг е лекар по занает. Мо- м-- п- п------- д-----.
M-- m--- p- p------- d-----.
+
Јас полудневно работам како медицинска сестра. Я п----- н- п-------- м---------.
Y- p------- n- p-------- m----------.
+
   
Набргу ќе одиме во пензија. Ху--- м- в------ н- п-----.
K----- m- v------ n- p------.
+
Но даноците се високи. Ал- п------ в------.
A-- p------ v-------.
+
И здравственото осигурување е високо. І с---------- н- в------ х------ д------.
І s----------- n- v------ k------- d------.
+
   
Што сакаш да бидеш? Кі- т- х---- с----?
K-- t- k------- s-----?
+
Јас би сакал / сакала да бидам инженер. Я ж---- с---- і--------.
Y- z------ s----- і---------.
+
Јас сакам да студирам на универзитетот. Я ж---- в------ в- у-----------.
Y- z------ v--------- v- u------------.
+
   
Јас сум практикант. Я п---------.
Y- p---------.
+
Јас не заработувам многу. Я з------- н-----.
Y- z--------- n-------.
+
Јас сум на пракса во странство. Я п------- п------- з- м----.
Y- p--------- p------- z- m------.
+
   
Ова е мојот шеф. Гэ-- м-- н--------.
G--- m-- n---------.
+
Јас имам љубезни колеги. У м--- п------- к-----.
U m---- p-------- k-----.
+
Напладне секогаш одиме во кантината. У а--- м- з------ х----- у с-------.
U a--- m- z------ k------ u s-------.
+
   
Јас барам едно работно место. Я ш---- м---- п----.
Y- s------ m----- p-----.
+
Јас сум веќе една година невработен / невработена. Я ў-- г-- б----------.
Y- u--- g-- b-----------.
+
Во оваа земја има премногу невработени. У г---- к----- з------ ш--- б-----------.
U g---- k----- z------ s---- b-------------.
+