македонски » белоруски   Кај лекар


57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

+ 57 [пяцьдзесят сем]57 [pyats’dzesyat sem]

+ У доктараU doktara

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибеларуская
Јас имам еден термин кај лекар. Я з------- / з------- н- п---- д- д------.
Y- z------- / z------- n- p---- d- d------.
+
Терминот е во десет часот. Я з------- / з------- н- п---- н- д------- г------.
Y- z------- / z------- n- p---- n- d--------- g------.
+
Како е вашето име? Як В-- з----?
Y-- V-- z-----?
+
   
Седнете во чекалната Ве молам. Ка-- л----- п-------- ў п-------.
K--- l----- p---------- u p-------.
+
Лекарот ќе дојде веднаш. До---- х---- п------.
D----- k----- p------.
+
Каде сте осигурани? Дз- В- з------------?
D-- V- z--------------?
+
   
Што можам да сторам за вас? Шт- я м--- д-- В-- з------?
S--- y- m--- d--- V-- z-------?
+
Имате ли болки? У В-- ш---------- б-----?
U V-- s----------- b------?
+
Каде ве боли? Шт- ў В-- б-----?
S--- u V-- b------?
+
   
Секогаш имам болки во грбот. У м--- б----------- б--- у с----.
U m---- b----------- b--- u s----.
+
Често имам главоболки. У м--- ч----- г------- б---.
U m---- c------- g-------- b---.
+
Понекогаш имам болки во стомакот. У м--- ч---- б----- ж----.
U m---- c----- b------ z-----.
+
   
Соблечете се од појасот нагоре, Ве молам. Ра----------- к--- л----- д- п-----
R-------------- k--- l----- d- p-----!
+
Легнете на лежалката, Ве молам. Кл--------- к--- л----- н- к-------
K------------ k--- l----- n- k-------!
+
Крвниот притисок е во ред. Кр----- ц--- у п------.
K------- t---- u p------.
+
   
Ќе ви дадам една инекција. Я з----- В-- у---.
Y- z------ V-- u---.
+
Ќе ви дадам таблети. Я д-- В-- т-------.
Y- d-- V-- t-------.
+
Ќе ви дадам еден рецепт за во аптека. Я в----- В-- а------ р-----.
Y- v------ V-- a------- r------.
+