македонски » белоруски   Во банка


60 [шеесет]

Во банка

-

+ 60 [шэсцьдзесят]60 [shests’dzesyat]

+ У банкуU banku

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибеларуская
Би сакал / сакала да отворам една сметка. Я х--- а------ р------.
Y- k----- a------- r-------.
+
Еве го мојот пасош. Во-- м-- п------.
V--- m-- p-------.
+
А ова е мојата адреса. А в--- м-- а----.
A v--- m-- a----.
+
   
Би сакал / сакала да уплатам пари на мојата сметка. Я ж---- з------- г---- н- с--- р------.
Y- z------ z--------- g----- n- s--- r-------.
+
Би сакал / сакала да подигнам пари од мојата сметка. Я ж---- з---- г---- з м---- р------.
Y- z------ z------ g----- z m---- r-------.
+
Би сакал / сакала да земам извештај за сметката. Я ж---- ў---- в------ з р------.
Y- z------ u------ v------ z r-------.
+
   
Би сакал / сакала да исплатам еден патнички чек. Я ж---- а------- г---- п- п--------- ч---.
Y- z------ a-------- g----- p- p---------- c----.
+
Колку се високи таксите? Як-- с--- с-------- п------?
Y----- s--- s---------- p------?
+
Каде морам да потпишам? Дз- я п------ р---------?
D-- y- p------ r-----------?
+
   
Очекувам уплата од Германија. Я ч---- п------ з Г-------.
Y- c------ p------ z G-------.
+
Еве го бројот на мојата сметка. Во-- н---- м---- р------.
V--- n---- m---- r-------.
+
Дали се пристигнати парите? Гр--- п--------?
G----- p--------?
+
   
Би сакал / сакала да ги променам овие пари. Я ж---- п------- г---- г----.
Y- z------ p---------- g----- g-----.
+
Ми требаат US – долари. (американски долари). Мн- п-------- д----- З--.
M-- p--------- d----- Z---.
+
Ве молам, дадете ми мали банкноти. Ка-- л----- д---- м-- д------ к-----.
K--- l----- d----- m-- d------- k------.
+
   
Има ли овде банкомат? Ту- ё--- б-------?
T-- y----- b-------?
+
Колкава сума може да се подигне? Ко---- г----- м---- з----?
K----- g------ m----- z------?
+
Која кредитна картичка може да се користи? Як-- к-------- к----- м---- в-------------?
Y----- k--------- k----- m----- v--------------?
+