македонски » белоруски   Споредни реченици со дека 2


92 [деведесет и два]

Споредни реченици со дека 2

-

+ 92 [дзевяноста два]92 [dzevyanosta dva]

+ Даданыя сказы са што 2Dadanyya skazy sa shto 2

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибеларуская
Ме лути, дека рчиш. Мн- п------ ш-- т- х-----.
M-- p------ s--- t- k-------.
+
Ме лути, дека пиеш толку многу пиво. Мн- п------ ш-- т- п--- ш--- п---.
M-- p------ s--- t- p---- s---- p---.
+
Ме лути, дека доаѓаш толку доцна. Мн- п------ ш-- т- п-------- т-- п----.
M-- p------ s--- t- p---------- t-- p----.
+
   
Мислам, дека му треба лекар. Я д----- ш-- я-- п------- д-----.
Y- d------ s--- y--- p------- d-----.
+
Мислам, дека тој е болен. Я д----- ш-- ё- х----.
Y- d------ s--- y-- k-----.
+
Мислам, дека тој сега спие. Я д----- ш-- ё- ц---- с----.
Y- d------ s--- y-- t------ s-----.
+
   
Ние се надеваме, дека тој ќе се ожени со нашата ќерка. Мы с---------- ш-- ё- а------- з н---- д-----.
M- s------------- s--- y-- a---------- z n----- d------.
+
Ние се надеваме, дека тој има многу пари. Мы с---------- ш-- ў я-- ш--- г-----.
M- s------------- s--- u y--- s---- g------.
+
Ние се надеваме, дека тој е милионер. Мы с---------- ш-- ё- м-------.
M- s------------- s--- y-- m--------.
+
   
Слушнав, дека твојата сопруга имаше една несреќа. Я ч-- / ч---- ш-- т--- ж---- т------ ў а-----.
Y- c--- / c----- s--- t---- z----- t------ u a------.
+
Слушнав, дека таа лежи во болница. Я ч-- / ч---- ш-- я-- л----- у б-------.
Y- c--- / c----- s--- y--- l-------- u b--------.
+
Слушнав, дека твојот автомобил е потполно скршен. Я ч-- / ч---- ш-- т--- а--------- ц----- р------.
Y- c--- / c----- s--- t--- a--------- t------ r------.
+
   
Ме радува, дека дојдовте. Я р--- / р---- ш-- В- п------.
Y- r--- / r---- s--- V- p-------.
+
Ме радува, дека имате интерес. Я р--- / р---- ш-- В- з-----------.
Y- r--- / r---- s--- V- z-------------.
+
Ме радува, дека сакате да ја купите куќата. Я р--- / р---- ш-- В- х----- к----- д--.
Y- r--- / r---- s--- V- k-------- k------ d--.
+
   
Се плашам, дека последниот автобус е веќе заминат. Ба---- ш-- а----- а------ у-- з-----.
B------- s--- a------ a------ u--- z------.
+
Се плашам, дека мораме да земеме такси. Ба---- ш-- н-- с---------- ў---- т----.
B------- s--- n-- s------------ u------ t----.
+
Се плашам, дека немам пари кај себе. Ба---- ш-- ў м--- з с---- н--- г-----.
B------- s--- u m---- z s---- n---- g------.
+