македонски » белоруски   Сврзници 2


95 [деведесет и пет]

Сврзници 2

-

95 [дзевяноста пяць]
95 [dzevyanosta pyats’]

Злучнікі 2
Zluchnіkі 2

95 [деведесет и пет]

Сврзници 2

-

95 [дзевяноста пяць]
95 [dzevyanosta pyats’]

Злучнікі 2
Zluchnіkі 2

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибеларуская
Од кога таа не работи повеќе? З я---- ч--- В- б---- н- п-------?
Z y----- c---- V- b----- n- p---------?
Од нејзината венчавка? З з------?
Z z--------?
Да, таа не работи повеќе, откако се омажи. Та-- я-- б---- н- п------ з т--- ч--- я- в----- з----.
T--- y--- b----- n- p------- z t--- c---- y-- v------ z-----.
   
Откако таа се омажи, таа не работи повеќе. З т--- ч---- я- я-- в----- з----- я-- б---- н- п-----.
Z t--- c----- y-- y--- v------ z------ y--- b----- n- p------.
Откако се познаваат, тие се среќни. Ян- ш-------- з т--- ч---- я- п-----------.
Y--- s----------- z t--- c----- y-- p------------.
Откако имаат деца, тие излегуваат ретко. З т--- ч---- я- у і- з-------- д----- я-- р---- в-------- г-----.
Z t--- c----- y-- u і-- z---------- d------ y--- r---- v----------- g-------.
   
Кога таа телефонира? Ка-- я-- п----------?
K--- y--- p----------?
За време на возењето? Па---- п------?
P------ p------?
Да, додека вози автомобил. Та-- к--- я-- б---- е---- н- м-----.
T--- k--- y--- b---- y------- n- m------.
   
Таа телефонира, додека го вози автомобилот. Ян- п---------- т---- к--- б---- е---- н- м-----.
Y--- p---------- t---- k--- b---- y------- n- m------.
Таа гледа телевизија, додека пегла. Ян- г------- т--------- к--- п-----.
Y--- g--------- t--------- k--- p-----.
Таа слуша музика, додека ги врши своите задачи. Ян- с----- м------ к--- р----- з------.
Y--- s------ m------ k--- r------ z------.
   
Јас не гледам ништо, кога / ако немам очила. Я н- б---- к--- я б-- а-------.
Y- n- b----- k--- y- b-- a--------.
Јас не разбирам ништо, кога / ако музиката е толку гласна. Я н----- н- р------- к--- м----- т---- г-----.
Y- n------ n- r-------- k--- m----- t----- g-------.
Јас не мирисам ништо, кога / ако имам настинка. Я н- ч-- п---- к--- ў м--- н------.
Y- n- c---- p----- k--- u m---- n------.
   
Ќе земеме едно такси, доколку / ако врне. Мы в------ т----- к--- п----- д----.
M- v------ t----- k--- p----- d------.
Ние ќе патуваме околу светот, доколку / ако добиеме на лото. Мы в--------- ў п-------- в---- с----- к--- в------- у л------.
M- v---------- u p---------- v---- s----- k--- v------- u l-------.
Ние ќе започнеме со јадењето, доколку / ако тој не дојде наскоро. Мы п----- е---- к--- ё- н- п------ ў х----- ч---.
M- p------ y------ k--- y-- n- p------ u k------ c----.