македонски » белоруски   Двојни сврзници


98 [деведесет и осум]

Двојни сврзници

-

+ 98 [дзевяноста восем]98 [dzevyanosta vosem]

+ Падвойныя злучнікіPadvoynyya zluchnіkі

98 [деведесет и осум]

Двојни сврзници

-

98 [дзевяноста восем]
98 [dzevyanosta vosem]

Падвойныя злучнікі
Padvoynyya zluchnіkі

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибеларуская
Патувањето навистина беше убаво, но премногу напорно. Па----- б--- х--- і ц-------- а-- н---- с------.
P------ b--- k------ і t---------- a-- n---- s-------.
+
Возот навистина беше точен, ама преполн. Ця---- х--- і п------ с---------- а-- б-- з------ н-----.
T------- k------ і p------- s----------- a-- b-- z------ n-----.
+
Хотелот навистина беше удобен, ама премногу скап. Га------- х--- і б--- ў-------- а-- з------ д------.
G---------- k------ і b--- u--------- a-- z------ d-------.
+
   
Тој ќе го земе или автобусот или возот. Ён с---- а-- н- а------- а-- н- ц-----.
E- s----- a-- n- a------- a-- n- t-------.
+
Тој ќе дојде или вечерва или утре изутрина. Ён п------ а-- с---- ў------- а-- з----- ў-----.
E- p------ a-- s----- u-------- a-- z----- u-----.
+
Тој ќе живее или кај нас или во хотел. Ён ж--- а-- ў н--- а-- ў г--------.
E- z---- a-- u n--- a-- u g----------.
+
   
Таа зборува како шпански, исто така и англиски. Ян- р-------- я- п----------- т-- і п-----------.
Y--- r---------- y-- p----------- t-- і p-----------.
+
Таа живееше како во Мадрид, исто така и во Лондон. Ян- ж--- я- у М-------- т-- і ў Л------.
Y--- z---- y-- u M-------- t-- і u L------.
+
Таа како што ја знае Шпанија, исто така ја знае и Англија. Ян- в---- я- І------- т-- і А-----.
Y--- v---- y-- І-------- t-- і A------.
+
   
Тој не само што е глуп, туку исто така е и мрзелив. Ён н- т----- д----- а-- і л-----.
E- n- t----- d----- a-- і l------.
+
Таа не само што е убава, туку исто така е и интелигентна. Ян- н- т----- п-------- а-- і р-------.
Y--- n- t----- p---------- a-- і r--------.
+
Таа не зборува само германски, туку и француски. Ян- р-------- н- т----- п---------- а-- і п------------.
Y--- r---------- n- t----- p------------ a-- і p-------------.
+
   
Јас не умеам да свирам ниту на клавир, ниту пак на гитара. Я н- ў--- і----- н- н- п------- н- н- г-----.
Y- n- u---- і------ n- n- p-------- n- n- g-----.
+
Јас не умеам да танцувам ниту валцер, ниту пак самба. Я н- ў--- т-------- н- в----- н- с----.
Y- n- u---- t---------- n- v----- n- s----.
+
Мене не ми се допаѓа нити операта, ниту пак балетот. Мн- н- п--------- н- о----- н- б----.
M-- n- p----------- n- o----- n- b----.
+
   
Колку побргу работиш, толку порано ќе бидеш готов. Чы- х----- т- б----- п--------- т-- р---- с------ п----.
C--- k------- t- b------ p----------- t-- r---- s-------- p-----.
+
Колку порано ќе дојдеш, толку порано можеш да си одиш. Чы- р---- т- п-------- т-- р---- з----- с----.
C--- r---- t- p--------- t-- r---- z------- s-----.
+
Колку човек старее, толку човек станува поудобен. Чы- с-------- р------- т-- б---- ц----- н- п----- р------.
C--- s--------- r--------- t-- b----- t-------- n- p----- r--------.
+