македонски » бугарски   Пијалоци


12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [дванайсет]
12 [dvanayset]

Напитки
Napitki

12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [дванайсет]
12 [dvanayset]

Напитки
Napitki

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибългарски
Јас пијам чај. Аз п-- ч--.
A- p--- c---.
Јас пијам кафе. Аз п-- к---.
A- p--- k---.
Јас пијам минерална вода. Аз п-- м-------- в---.
A- p--- m-------- v---.
   
Пиеш ли чај со лимон? Пи-- л- ч-- с л----?
P---- l- c--- s l----?
Пиеш ли кафе со шеќер? Пи-- л- к--- с-- з----?
P---- l- k--- s-- z-----?
Пиеш ли вода со мраз? Пи-- л- в--- с л--?
P---- l- v--- s l--?
   
Овде има забава. Ту- и-- п----.
T-- i-- p----.
Луѓето пијат шампањско. Хо---- п--- ш--------.
K------ p---- s---------.
Луѓето пијат вино и пиво. Хо---- п--- в--- и б---.
K------ p---- v--- i b---.
   
Пиеш ли алкохол? Пи-- л- а------?
P---- l- a-------?
Пиеш ли виски? Пи-- л- у----?
P---- l- u----?
Пиеш ли кола со рум? Пи-- л- к--- с р--?
P---- l- k--- s r--?
   
Јас не сакам шампањско. Аз н- о----- ш--------.
A- n- o------ s---------.
Јас не сакам вино. Аз н- о----- в---.
A- n- o------ v---.
Јас не сакам пиво. Аз н- о----- б---.
A- n- o------ b---.
   
Бебето сака млеко. Бе---- о---- м----.
B----- o----- m-----.
Детето сака какао и сок од јаболко. Де---- о---- к---- и я------ с--.
D----- o----- k---- i y------- s--.
Жената сака сок од портокал и сок од грејпфрут. Же---- о---- п--------- с-- и с-- о- г--------.
Z------ o----- p--------- s-- i s-- o- g--------.