македонски » бугарски   На аеродром


35 [триесет и пет]

На аеродром

-

+ 35 [трийсет и пет]35 [triyset i pet]

+ На летищетоNa letishcheto

35 [триесет и пет]

На аеродром

-

35 [трийсет и пет]
35 [triyset i pet]

На летището
Na letishcheto

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибългарски
Би сакал / сакала да резервирам еден лет за Атина. Би- и---- / и----- д- р--------- п---- д- А----.
B--- i---- / i----- d- r--------- p---- d- A----.
+
Дали е тоа е директен лет? По----- д------- л- е?
P------ d------- l- y-?
+
Ве молам едно место до прозорецот, непушач. Мо--- е--- м---- д- п--------- н-------.
M----- y---- m----- d- p---------- n---------.
+
   
Би сакал / сакала да ја потврдам мојата резервација. Би- и---- / и----- д- п------- р----------- с-.
B--- i---- / i----- d- p-------- r------------- s-.
+
Би сакал / сакала да ја откажам мојата резервација. Би- и---- / и----- д- о----- р----------- с-.
B--- i---- / i----- d- o------ r------------- s-.
+
Би сакал / сакала да ја променам мојата резервација. Би- и---- / и----- д- п------ р----------- с-.
B--- i---- / i----- d- p------- r------------- s-.
+
   
Кога оди следната машина за Рим? Ко-- и----- с--------- с------ з- Р--?
K--- i----- s------------- s------ z- R--?
+
Дали има уште две слободни места? Им- л- о-- д-- с------- м----?
I-- l- o----- d-- s------- m----?
+
Не, имаме само уште едно слободно место. Не- и---- с--- е--- м---- с------- о--.
N-- i---- s--- y---- m----- s------- o-----.
+
   
Кога слетуваме? Ко-- щ- к-----?
K--- s---- k------?
+
Кога ќе сме таму? Ко-- щ- с-- т--?
K--- s---- s-- t--?
+
Кога има автобус до центарот на градот? Ко-- и-- а------ з- ц------ н- г----?
K--- i-- a------ z- t------- n- g----?
+
   
Ова е вашиот куфер? То-- В----- к---- л- е?
T--- V------- k---- l- y-?
+
Ова е вашата ташна? То-- В----- ч---- л- е?
T--- V------ c----- l- y-?
+
Ова е вашиот багаж? То-- В----- б---- л- е?
T--- V------- b----- l- y-?
+
   
Колку багаж можам да земам со себе? Ко--- б---- м--- д- в----?
K---- b----- m--- d- v----?
+
Дваесет килограми. Дв----- к--------.
D------ k--------.
+
Што, само дваесет килограми? Ка---- с--- д------ к--------?
K----- s--- d------ k--------?
+