македонски » бугарски   Спорт


49 [четириесет и девет]

Спорт

-

+ 49 [четирийсет и девет]49 [chetiriyset i devet]

+ СпортSport

49 [четириесет и девет]

Спорт

-

49 [четирийсет и девет]
49 [chetiriyset i devet]

Спорт
Sport

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибългарски
Се занимаваш ли со спорт? За------- л- с- с-- с----?
Z--------- l- s- s-- s----?
+
Да, морам да се движам. Да- а- т----- д- с- д----.
D-- a- t------ d- s- d-----.
+
Јас одам во еден спортски клуб. Хо-- в е--- с------ к---.
K----- v y---- s------ k---.
+
   
Ние играме фудбал. Ни- и----- ф-----.
N-- i----- f-----.
+
Понекогаш пливаме. По------ п------.
P-------- p------.
+
Или возиме велосипед. Ил- к----- в-------- / к-----.
I-- k----- v-------- / k-----.
+
   
Во нашиот град има еден фудбалски стадион. В н---- г--- и-- ф------- с------.
V n------ g--- i-- f------- s------.
+
Исто така има и еден базен со сауна. Им- с--- б----- с-- с----.
I-- s------ b----- s-- s----.
+
Има и едно игралиште за голф. Им- и г--- и-----.
I-- i g--- i--------.
+
   
Што има на телевизија? Ка--- и-- п- т----------?
K---- i-- p- t-----------?
+
Во моментов има фудбалски натпревар. Тъ--- д---- ф------- м--.
T---- d---- f------- m---.
+
Германскиот тим игра против англискиот. Не------ о---- и---- с---- а---------.
N-------- o---- i---- s------- a----------.
+
   
Кој победува? Ко- п-----?
K-- p------?
+
Немам појма. Ня--- п--------.
N----- p--------.
+
Во моментов е нерешено. В м------ р--------- е р----.
V m------ r--------- y- r----.
+
   
Фудбалскиот судија е од Белгија. Съ----- е о- Б-----.
S------- y- o- B------.
+
Сега има пенал. Се-- б--- д----.
S--- b---- d----.
+
Гол! Еден спрема нула! Го-- Е--- н- н----
G--- Y---- n- n---!
+