македонски » бугарски   Работа / Занает


55 [педесет и пет]

Работа / Занает

-

+ 55 [петдесет и пет]55 [petdeset i pet]

+ РаботаRabota

55 [педесет и пет]

Работа / Занает

-

55 [петдесет и пет]
55 [petdeset i pet]

Работа
Rabota

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибългарски
Што сте по занает? Ка--- / к---- с-- п- п-------?
K---- / k---- s-- p- p--------?
+
Мојот сопруг е лекар по занает. Мъ--- м- е л---- п- п-------.
M----- m- y- l---- p- p--------.
+
Јас полудневно работам како медицинска сестра. Аз р----- н- п------ д-- к--- м--------- с-----.
A- r------ n- p------ d-- k--- m---------- s-----.
+
   
Набргу ќе одиме во пензија. Ск--- щ- п--------- п-----.
S---- s---- p---------- p------.
+
Но даноците се високи. А д------- с- в-----.
A d-------- s- v-----.
+
И здравственото осигурување е високо. И з-------- о--------- е в-----.
I z-------- o--------- y- v-----.
+
   
Што сакаш да бидеш? Ка--- / к---- и---- д- с-----?
K---- / k---- i----- d- s------?
+
Јас би сакал / сакала да бидам инженер. Би- и---- / и----- д- с---- и------.
B--- i---- / i----- d- s---- i-------.
+
Јас сакам да студирам на универзитетот. Ис--- д- с------ в у-----------.
I---- d- s------ v u-----------.
+
   
Јас сум практикант. Аз с-- п---------.
A- s-- p---------.
+
Јас не заработувам многу. Аз н- п----- м----.
A- n- p------- m----.
+
Јас сум на пракса во странство. Аз с-- н- п------- в ч------.
A- s-- n- p------- v c--------.
+
   
Ова е мојот шеф. То-- е м--- ш--.
T--- y- m---- s---.
+
Јас имам љубезни колеги. Аз и--- п------ к-----.
A- i--- p------- k-----.
+
Напладне секогаш одиме во кантината. На о--- в----- х---- в с----.
N- o---- v----- k----- v s----.
+
   
Јас барам едно работно место. Аз с- т---- р------ м----.
A- s- t----- r------ m-----.
+
Јас сум веќе една година невработен / невработена. Ве-- е--- г----- с-- б---------.
V---- y---- g----- s-- b---------.
+
Во оваа земја има премногу невработени. В т--- с----- и-- м---- б---------.
V t--- s----- i-- m---- b---------.
+