македонски » български   Сврзници 1


94 [деведесет и четири]

Сврзници 1

-

94 [деветдесет и четири]
94 [devetdeset i chetiri]

Съюзи 1
Syyuzi 1

94 [деведесет и четири]

Сврзници 1

-

94 [деветдесет и четири]
94 [devetdeset i chetiri]

Съюзи 1
Syyuzi 1

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибългарски
Чекај, додека да престане дождот. Ча---- д----- д----- п-------.
C------ d----- d------ p-------.
Чекај, додека да бидам готов / готова. Ча---- д----- с-----.
C------ d----- s------.
Чекај, додека тој да се врати. Ча---- д----- т-- с- в----.
C------ d----- t-- s- v----.
   
Ќе почекам, додека ми се исуши косата. Ще ч----- д----- к----- м- и------.
S---- c------ d----- k----- m- i-------.
Ќе почекам, додека да заврши филмот. Ще ч----- д----- ф----- с-----.
S---- c------ d----- f----- s------.
Ќе почекам, додека семафорот светне зелено. Ще ч----- д----- с--------- с----- з-----.
S---- c------ d----- s--------- s----- z-----.
   
Кога патуваш на одмор? Ко-- з-------- н- п------?
K--- z--------- n- p-------?
Уште пред летниот распуст? Ощ- п---- л------ в-------?
O----- p---- l------- v---------?
Да, уште пред да започне летниот распуст. Да- о-- п---- д- з------ л------ в-------.
D-- o----- p---- d- z------- l------- v---------.
   
Поправи го кровот, пред да започне зимата. По----- п------- п---- д- з------ з-----.
P------ p------- p---- d- z------- z-----.
Измиј си ги рацете, пред да седнеш на масата. Из--- с- р------ п---- д- с----- н- м-----.
I---- s- r------- p---- d- s------ n- m-----.
Затвори го прозорецот, пред да излезеш. За----- п--------- п---- д- и------.
Z------ p---------- p---- d- i-------.
   
Кога ќе се вратиш дома? Ко-- щ- с- в----- в----?
K--- s---- s- v------ v-------?
По наставата? Сл-- ч-------?
S--- c--------?
Да, откако ќе заврши наставата. Да- с--- к--- с------ ч-------.
D-- s--- k--- s------- c--------.
   
Откако тој имаше несреќа, не можеше повеќе да работи. Сл-- к--- п------- з--------- т-- н- м----- д- р----- п-----.
S--- k--- p-------- z--------- t-- n- m------- d- r----- p------.
Откако тој ја загуби работата, тој замина за Америка. Сл-- к--- с- б--- з------ р------- с-- т-- з----- з- А------.
S--- k--- s- b---- z------ r------- s-- t-- z----- z- A------.
Откако тој замина за Америка, тој стана богат. Сл-- к--- з----- з- А------- т-- з-------.
S--- k--- z----- z- A------- t-- z--------.