македонски » бугарски   Двојни сврзници


98 [деведесет и осум]

Двојни сврзници

-

98 [деветдесет и осем]
98 [devetdeset i osem]

Сложни съюзи
Slozhni syyuzi

98 [деведесет и осум]

Двојни сврзници

-

98 [деветдесет и осем]
98 [devetdeset i osem]

Сложни съюзи
Slozhni syyuzi

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибългарски
Патувањето навистина беше убаво, но премногу напорно. Пъ-------- в------- б--- х------ н- д---- н---------.
P--------- v---------- b---- k------- n- d---- n---------.
Возот навистина беше точен, ама преполн. Вл---- в------- д---- н------- н- д---- п----.
V----- v---------- d---- n------- n- d---- p----.
Хотелот навистина беше удобен, ама премногу скап. Хо----- в------- б--- у----- н- д---- с---.
K------- v---------- b---- u------ n- d---- s---.
   
Тој ќе го земе или автобусот или возот. То- щ- в---- и-- а-------- и-- в----.
T-- s---- v---- i-- a-------- i-- v----.
Тој ќе дојде или вечерва или утре изутрина. То- щ- д---- и-- д--- в------- и-- у--- р---.
T-- s---- d---- i-- d--- v-------- i-- u--- r---.
Тој ќе живее или кај нас или во хотел. То- щ- о------ и-- п-- н--- и-- н- х----.
T-- s---- o------ i-- p-- n--- i-- n- k-----.
   
Таа зборува како шпански, исто така и англиски. Тя г----- к---- и-------- т--- и а--------.
T-- g----- k---- i-------- t--- i a--------.
Таа живееше како во Мадрид, исто така и во Лондон. Тя е ж----- к---- в М------ т--- и в Л-----.
T-- y- z------- k---- v M------ t--- i v L-----.
Таа како што ја знае Шпанија, исто така ја знае и Англија. Тя п------ к---- И------- т--- и А-----.
T-- p------ k---- I-------- t--- i A------.
   
Тој не само што е глуп, туку исто така е и мрзелив. То- е н- с--- г------ н- и м-------.
T-- y- n- s--- g------ n- i m-------.
Таа не само што е убава, туку исто така е и интелигентна. Тя е н- с--- х------ н- и и-----------.
T-- y- n- s--- k------- n- i i-----------.
Таа не зборува само германски, туку и француски. Тя г----- н- с--- н------ н- и ф------.
T-- g----- n- s--- n------ n- i f------.
   
Јас не умеам да свирам ниту на клавир, ниту пак на гитара. Аз н- м--- д- с---- н--- н- п----- н--- н- к-----.
A- n- m--- d- s----- n--- n- p----- n--- n- k-----.
Јас не умеам да танцувам ниту валцер, ниту пак самба. Аз н- м--- д- т------- н--- в---- н--- с----.
A- n- m--- d- t-------- n--- v---- n--- s----.
Мене не ми се допаѓа нити операта, ниту пак балетот. Аз н- о----- н--- о----- н--- б----.
A- n- o------ n--- o----- n--- b----.
   
Колку побргу работиш, толку порано ќе бидеш готов. Ко----- п------- р------- т------ п------ щ- с------.
K------ p------- r-------- t------ p------ s---- s--------.
Колку порано ќе дојдеш, толку порано можеш да си одиш. Ко----- п------ д------ т------ п------ м---- д- с- т------.
K------ p------ d------- t------ p------ m------ d- s- t-------.
Колку човек старее, толку човек станува поудобен. Ко----- п------------ т------ п-------- с-----.
K------ p-------------- t------ p-------- s------.