македонски » бенгалски   Разгледување на градот


42 [четириесет и два]

Разгледување на градот

-

৪২ [বিয়াল্লিশ]
42 [Biẏālliśa]

শহর – ভ্রমণ
Śahara – bhramaṇa

42 [четириесет и два]

Разгледување на градот

-

৪২ [বিয়াল্লিশ]
42 [Biẏālliśa]

শহর – ভ্রমণ
Śahara – bhramaṇa

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиবাংলা
Дали пазарот е отворен во недела? বা--- ক- র----- খ--- থ---?
B----- k- r------- k---- t----?
Дали саемот е отворен во понеделник? মে-- ক- স----- খ--- থ---?
M--- k- s------- k---- t----?
Дали изложбата е отворена во вторник? প্------- ক- ম------- খ--- থ---?
P--------- k- m---------- k---- t----?
   
Дали зоолошката градина е отворена во среда? চি--------- ক- ব----- খ--- থ---?
C---------- k- b-------- k---- t----?
Дали музејот е отворен во четврток? মি------ ব- জ----- ক- ব---------- খ--- থ---?
M--------- b- j-------- k- b------------- k---- t----?
Дали галеријата е отворена во петок? গ্------ ব- ছ-- প-------- ক- শ------- খ--- থ---?
G------ b- c---- p--------- k- ś-------- k---- t----?
   
Смее ли да се фотографира? ছব- ত---- অ----- আ-- ক-?
C---- t----- a------ ā--- k-?
Мора ли да се плати влез? এখ--- ক- প----- শ---- দ--- হ--?
Ē----- k- p------ ś---- d--- h---?
Колку чини влезот? প্---- শ---- ক- ট---?
P------ ś---- k--- ṭ---?
   
Има ли некаков попуст за групи? দল-- জ--- ক- ক--- ছ--- আ--?
D----- j----- k- k--- c---- ā---?
Има ли некаков попуст за деца? শি----- জ--- ক- ক--- ছ--- আ--?
Ś------- j----- k- k--- c---- ā---?
Има ли некаков попуст за студенти? বি----------- জ--- ক- ক--- ছ--- আ--?
B------------ j----- k- k--- c---- ā---?
   
Каква е оваа зграда? ওই ব------ ক-?
Ō-- b----- k-?
Колку е стара оваа зграда? ওই ব------ ক- দ---- প-----?
Ō-- b----- k--- d----- p-----?
Кој ја изградил оваа зграда? ওই ব------ ক- ত--- ক-------?
Ō-- b----- k- t---- k----------?
   
Јас се интересирам за архитектура. আম- ব--------- আ----- ৷
Ā-- b---------- ā----ī
Јас се интересирам за уметност. আম- শ-------- আ----- ৷
Ā-- ś---------- ā----ī
Јас се интересирам за сликарство. আম- চ-------- আ----- ৷
Ā-- c---------- ā----ī