македонски » бенгалски   Сврзници 1


94 [деведесет и четири]

Сврзници 1

-

৯৪ [চুরানব্বই]
94 [Curānabba´i]

সংযোগকারী অব্যয় ১
Sanyōgakārī abyaẏa 1

94 [деведесет и четири]

Сврзници 1

-

৯৪ [চুরানব্বই]
94 [Curānabba´i]

সংযোগকারী অব্যয় ১
Sanyōgakārī abyaẏa 1

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиবাংলা
Чекај, додека да престане дождот. বৃ---- ন- থ--- প------ অ------ ক- ৷
B----- n- t---- p------- a----- k--a
Чекај, додека да бидам готов / готова. আম-- শ-- ন- হ--- প------ অ------ ক- ৷
Ā---- ś--- n- h----- p------- a----- k--a
Чекај, додека тој да се врати. সে ফ--- ন- আ-- প------ অ------ ক- ৷
S- p---- n- ā-- p------- a----- k--a
   
Ќе почекам, додека ми се исуши косата. আম-- চ-- য----- ন- শ------- ত----- আ-- অ------ ক-- ৷
Ā---- c--- y-------- n- ś------- t-------- ā-- a----- k----a
Ќе почекам, додека да заврши филмот. সি---- য----- ন- শ-- হ-- য----- ত----- আ-- অ------ ক-- ৷
S----- y-------- n- ś--- h--- y----- t-------- ā-- a----- k----a
Ќе почекам, додека семафорот светне зелено. ট্------- আ-- স--- ন- হ--- অ--- আ-- অ------ ক---
Ṭ--------- ā-- s----- n- h----- a----- ā-- a----- k-----.
   
Кога патуваш на одмор? তু-- ছ----- ক-- য---?
T--- c------ k------ y---?
Уште пред летниот распуст? গর--- ছ---- আ--?
G------- c------ ā--?
Да, уште пред да започне летниот распуст. হ্---- গ---- ছ--- শ--- হ--- আ-- ৷
H----- g------- c---- ś--- h----- ā-ē
   
Поправи го кровот, пред да започне зимата. শী- শ--- হ--- আ-- ছ---- স---- ক- ৷
Ś--- ś--- h----- ā-- c------ s----- k--a
Измиј си ги рацете, пред да седнеш на масата. টে---- ব--- আ-- ন---- হ-- ধ--- ন-- ৷
Ṭ----- b----- ā-- n----- h--- d---- n--ō
Затвори го прозорецот, пред да излезеш. বা--- য---- আ-- জ------ ব--- ক- ৷
B----- y----- ā-- j------- b----- k--a
   
Кога ќе се вратиш дома? তু-- ক-- ব---- ফ--- আ---?
T--- k------ b----- p---- ā----?
По наставата? ক্----- প--?
K------ p---?
Да, откако ќе заврши наставата. হ্---- ক---- শ-- হ-- য---- প--
H----- k---- ś--- h--- y----- p--ē
   
Откако тој имаше несреќа, не можеше повеќе да работи. তা- দ------- হ--- প--- স- আ- ক-- ক--- প----- ৷
T--- d--------- h----- p---- s- ā-- k--- k----- p----i
Откако тој ја загуби работата, тој замина за Америка. তা- চ---- য---- প--- স- আ------ চ-- গ--- ৷
T--- c----- y----- p---- s- ā------ c--- g---ē
Откако тој замина за Америка, тој стана богат. সে আ------ চ-- য---- প--- ব----- হ-- গ--- ৷
S- ā------ c--- y----- p---- b------- h--- g---ē