македонски » каталонски   Пијалоци


12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [dotze]

Les begudes

12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [dotze]

Les begudes

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиcatalà
Јас пијам чај. (J-) b-- t-.
Јас пијам кафе. (J-) b-- c---.
Јас пијам минерална вода. (J-) b-- a---- m------.
   
Пиеш ли чај со лимон? Qu- b--- t- d- l------?
Пиеш ли кафе со шеќер? Qu- b--- c--- a-- s----?
Пиеш ли вода со мраз? Qu- b--- a---- a-- g--?
   
Овде има забава. Hi h- u-- f---- a---.
Луѓето пијат шампањско. La g--- b-- x------.
Луѓето пијат вино и пиво. La g--- b-- v- i c------.
   
Пиеш ли алкохол? Qu- b--- a------?
Пиеш ли виски? Qu- b--- w-----?
Пиеш ли кола со рум? Qu- b--- C-------- a-- r--?
   
Јас не сакам шампањско. No m------- e- x------.
Јас не сакам вино. No m------- e- v-.
Јас не сакам пиво. No m------- l- c------.
   
Бебето сака млеко. Al n--- l- a----- l- l---.
Детето сака какао и сок од јаболко. Al n-- / A l- n--- l- a----- e- c---- i e- s-- d- p---.
Жената сака сок од портокал и сок од грејпфрут. A l-- d---- e-- a----- e- s-- d- t------ i e- s-- d-------.