македонски » каталонски   Годишни времиња и временски услови


16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

16 [setze]

Les estacions i el temps

16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

16 [setze]

Les estacions i el temps

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиcatalà
Ова се годишните времиња: Aq------ s-- l-- e-------- d- l----:
пролет, лето La p--------- l------,
есен, зима. la t----- i l-------.
   
Летото е жешко. L'----- é- c------.
Во лето сонцето грее. A l------- f- s--.
Во лето одиме со задовослтво да шетаме. A l------- e-- a----- p-------.
   
Зимата е студена. L'------ é- f---.
Во зима снежи или врне. A l------- n--- o p---.
Во зимата остануваме со задовослтво дома. A l-------- e-- e------ e---- a c---.
   
Студено е. Fa f---.
Врне дожд. Pl--.
Ветровито е. Fa v---.
   
Топло е. Fa c----.
Сончево е. Fa s--.
Ведро е. Fa u- b-- d--.
   
Какво е времето денес? Qu-- t---- f- a---?
Денес е студено. Av-- f- f---.
Денес е топло. Av-- f- c----.