македонски » каталонски   Во куќа


17 [седумнаесет]

Во куќа

-

+ 17 [disset]

+ A casa

17 [седумнаесет]

Во куќа

-

17 [disset]

A casa

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиcatalà
Еве ја нашата куќа. Aq----- é- l- n----- c---. +
Горе е покривот. El t----- é- a d---. +
Долу е подрумот. El c----- e- t---- a b---. +
   
Позади куќата има градина. Hi h- u- j---- d------ d- l- c---. +
Пред куќата нема улица. No h- h- c-- c----- d----- d- l- c---. +
Покрај куќата има дрвја. Hi h- a----- a- c----- d- l- c---. +
   
Еве го мојот стан. Aq-- é- e- m-- a---------. +
Овде се кујната и бањата. Aq-- é- l- c---- i e- b---. +
Таму се дневната соба и спалната соба. Aq-- s-- l- s--- d------ i l- c-----. +
   
Влезната врата е затворена. La p---- p-------- e--- t------. +
Но прозорците се отворени. Pe-- l-- f-------- e---- o------. +
Денес е жешко. Av-- f- c----. +
   
Ние одиме во дневната соба. En---- a l- s--- d------. +
Таму има една софа и една фотеља. Hi h- u- s--- i u-- b-----. +
Седнете! As-------! +
   
Таму стои мојот компјутер. El m-- o-------- é- a---. +
Таму стои мојот стерео уред. La m--- c----- e------ é- a---. +
Телевизорот е сосема нов. El t-------- é- b-- n--. +