македонски » каталонски   Во ресторан 3


31 [триесет и еден]

Во ресторан 3

-

+ 31 [trenta-u]

+ Al restaurant 3

31 [триесет и еден]

Во ресторан 3

-

31 [trenta-u]

Al restaurant 3

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиcatalà
Јас би сакал / сакала едно предјадење. Vo----- u-- e------. +
Јас би сакал / сакала една салата. Vo----- u-- a------. +
Јас би сакал / сакала една супа. Vo----- u-- s---. +
   
Јас би сакал / сакала еден десерт. Vo----- u--- p------. +
Јас би сакал / сакала еден сладолед со шлаг. Vo----- u- g---- a-- n---. +
Јас би сакал / сакала овошје или сирење. Vo----- f----- o f-------. +
   
Ние сакаме да појадуваме. (N--------) v------- e-------. +
Ние сакаме да ручаме. (N--------) v------- d----. +
Ние сакаме да вечераме. (N--------) v------- s----. +
   
Што сакате за појадок? Qu- v-- p-- e-------? +
Лепчиња со мармалад и мед? Pa---- a-- m-------- i m--? +
Тост со колбаси и сирење? To------ a-- s------- i f-------? +
   
Едно варено јајце? Un o- p----- p-- a----? +
Едно јајце на око? Un o- f-----? +
Еден омлет? Un- t-----? +
   
Молам, уште еден јогурт. Un a---- i------ s- u- p---. +
Молам, уште сол и бибер. Un- m--- m-- d- s-- i p----- s- u- p---. +
Молам, уште една чаша вода. Un a---- g-- d------- s- u- p---. +