македонски » каталонски   Подготовки за патување


47 [четириесет и седум]

Подготовки за патување

-

47 [quaranta-set]

Els preparatius de viatge

47 [четириесет и седум]

Подготовки за патување

-

47 [quaranta-set]

Els preparatius de viatge

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиcatalà
Мораш да го спакуваш нашиот куфер! Ha- d- f-- l- n----- m-----!
Не смееш ништо да заборавиш! No t--- p--- o------ d- r--!
Потребен ти е еден голем куфер! Et c-- u-- m----- g---!
   
Немој да го заборавиш пасошот! No o------ e- t-- p--------!
Немој да го заборавиш авионскиот билет! No o------ e- t-- b------!
Немој да ги заборавиш патничките чекови! No o------ e-- t--- x--- d- v-----!
   
Земи крема за сончање со себе. Em------- c---- s----.
Земи ги очилата за сонце со себе. En------ u------ d- s--.
Земи го шеширот за сонце со себе. Em------- u- b----- p-- s--.
   
Сакаш ли да земеш патна карта со себе? Et v--- e---- u- m--- d- c---------?
Сакаш ли да земеш туристички водач со себе? Et v--- e------- u-- g--- d- v-----?
Сакаш ли да земеш чадор со себе? Et v--- e------- u- p-------?
   
Мисли на панталоните, кошулите, чорапите. Pe--- e- p--------- c------ i m------.
Мисли на вратоврските, каишите, сакоата. Pe--- e- c-------- c-------- i j-------.
Мисли на пижамите, ношниците и маиците. Pe--- e- p------- c------ d- n-- i s---------.
   
Ти требаат чевли, сандали и чизми. Et f-- f---- s------- s-------- i b----.
Ти требаат џебни марамчиња, сапун и едни ножици за нокти. Et f-- f---- m-------- s--- i u- t----------.
Ти треба еден чешел, една четка за заби и паста за заби. Et f- f---- u-- p----- u- r------ d- d---- i p---- d-----.