македонски » каталонски   Во трговски центар


52 [педесет и два]

Во трговски центар

-

52 [cinquanta-dos]

Als grans magatzems

52 [педесет и два]

Во трговски центар

-

52 [cinquanta-dos]

Als grans magatzems

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиcatalà
Ќе одиме ли во трговскиот центар? An-- a-- g---- m--------?
Јас морам да пазарувам. Ti-- a----- e--------.
Сакам многу да накупам. Vu-- c------ m----- c----.
   
Каде се канцелариските материјали? On s-- e-- a------- d--------?
Ми требаат пликови и хартија за писма. Ne------- s----- i p---- d- c-----.
Ми требаат пенкала и маркери. Ne------- l----- i m--------.
   
Каде е мебелот? On s-- e-- m-----?
Ми треба еден шкаф и една комода. Ne------- u- a----- i u-- c--------.
Ми треба една работна маса и еден регал. Ne------- u- e--------- i u-- p-----------.
   
Каде се играчките? On s-- l-- j-------?
Ми треба една кукла и едно плишано мече. Ne------- u-- n--- i u- o---- d- p-----.
Ми треба еден фудбал и една шаховска табла. Ne------- u-- p----- d- f----- i u- j-- d-------.
   
Каде е алатот? On s-- l-- e----?
Ми треба еден чекан и една клешта. Ne------- u- m------ i u--- a-------.
Ми треба една дупчалка и еден штрафцигер. Ne------- u- t------ i u- t-------.
   
Каде е накитот? On s-- l-- j----?
Ми треба едно ланче и една нараквица. Ne------- u-- c----- i u-- p------.
Ми треба еден прстен и обетки. Ne------- u- a---- i a--------.