македонски » каталонски   Кај лекар


57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

57 [cinquanta-set]

A cal metge

57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

57 [cinquanta-set]

A cal metge

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиcatalà
Јас имам еден термин кај лекар. Ti-- u-- c--- a-- e- m----.
Терминот е во десет часот. Ti-- u-- c--- a l-- d-- e- p---.
Како е вашето име? Co- e- d-- v----?
   
Седнете во чекалната Ве молам . Si u- p---- a-------- a l- s--- d-------.
Лекарот ќе дојде веднаш. El m---- j- a-----.
Каде сте осигурани? On e--- a-------- (----)?
   
Што можам да сторам за вас? En q-- l- p-- a-----?
Имате ли болки? Qu- l- f- m-- a----- c---?
Каде ве боли? On l- f- m--?
   
Секогаш имам болки во грбот. En---- e- f- m-- l--------.
Често имам главоболки. Ti-- s----- m--- d- c--.
Понекогаш имам болки во стомакот. A v------ e- f- m-- l- p----.
   
Соблечете се од појасот нагоре, Ве молам. Tr------ l- p--- d- d---- s- u- p---!
Легнете на лежалката, Ве молам. Si u- p---- e------- a l- l------!
Крвниот притисок е во ред. La t----- é- n-----.
   
Ќе ви дадам една инекција. Ar- l- p----- u-- i-------.
Ќе ви дадам таблети. Li p------- u--- p--------.
Ќе ви дадам еден рецепт за во аптека. Li d--- u-- r------ p-- a l- f-------.