македонски » каталонски   нешто појаснува / образложува 3


77 [седумдесет и седум]

нешто појаснува / образложува 3

-

77 [setanta-set]

argumentar alguna cosa 3

77 [седумдесет и седум]

нешто појаснува / образложува 3

-

77 [setanta-set]

argumentar alguna cosa 3

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиcatalà
Зошто не ја јадете тортата? Pe- q-- n- m---- e- p-----?
Јас морам да ослабам. Ha-- d- p----- p--.
Јас не ја јадам, бидејки морам да ослабам. (J-) n- m---- p----- h- d- p----- p--.
   
Зошто не го пиете пивото? Pe- q-- n- e- b-- l- c------?
Јас морам уште да возам. En---- h--- d- c------.
Јас не го пијам, бидејки морам уште да возам. Jo n- b-- p----- e----- h--- d- c------.
   
Зошто не го пиеш кафето? Pe- q-- n- e- b--- e- c---?
Тоа е студено. Es-- f---.
Јас не го пијам, бидејки е студено. Jo n- m--- b-- p----- e--- f---.
   
Зошто не го пиеш чајот? Pe- q-- n- e- b--- e- t-?
Немам шеќер. No t--- s----.
Јас не го пијам, бидејки немам шеќер. No m--- b-- p----- n- t--- s----.
   
Зошто не ја јадете супата? Pe- q-- n- e- m---- l- s---?
Јас не ја нарачав. No l--- d-------.
Јас не ја јадам, бидејки не ја нарачав. No m- l- m---- p----- n- l--- d-------.
   
Зошто не го јадете месото? Pe- q-- n- m---- l- c---?
Јас сум вегетаријанец. Só- v--------.
Јас не го јадам, бидејки сум вегетаријанец. No l- m---- p----- s-- v--------.