македонски » чешки   Овошје и храна


15 [петнаесет]

Овошје и храна

-

15 [patnáct]

Ovoce a potraviny

15 [петнаесет]

Овошје и храна

-

15 [patnáct]

Ovoce a potraviny

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиčeština
Јас имам една јагода. Má- j-----.
Јас имам едно киви и една лубеница. Má- k--- a m-----.
Јас имам еден портокал и еден грејпфрут. Má- p------- a g---.
   
Јас имам едно јаболко и едно манго. Má- j----- a m----.
Јас имам една банана и еден ананас. Má- b---- a a-----.
Јас правам овошна салата. Dě--- o----- s----.
   
Јас јадам тост. Jí- t----.
Јас јадам тост со путер. Jí- t---- s m-----.
Јас јадам тост со путер и мармалад. Jí- t---- s m----- a m---------.
   
Јас јадам сендвич. Jí- s------.
Јас јадам сендвич со маргарин. Jí- s------ s m---------.
Јас јадам сендвич со маргарин и домати. Jí- s------ s m--------- a r-------.
   
Ни треба леб и ориз. Po--------- c---- a r---.
Ни треба риба и стек. Po--------- r--- a s-----.
Ни треба пица и шпагети. Po--------- p---- a š------.
   
Што уште ни треба? Co j---- p----------?
Ни требаат моркови и домати за супата. Po--------- m---- a r------ n- p------.
Каде има супермаркет? Kd- j- s----------?