македонски » чешки   Годишни времиња и временски услови


16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

16 [šestnáct]

Roční období a počasí

16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

16 [šestnáct]

Roční období a počasí

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиčeština
Ова се годишните времиња: To-- j--- r---- o-----:
пролет, лето Ja--- l---,
есен, зима. po---- a z---.
   
Летото е жешко. Lé-- j- h----.
Во лето сонцето грее. V l--- s---- s-----.
Во лето одиме со задовослтво да шетаме. V l--- c------ r--- n- p--------.
   
Зимата е студена. Zi-- j- c------.
Во зима снежи или врне. V z--- s---- n--- p---.
Во зимата остануваме со задовослтво дома. V z--- z-------- r--- d---.
   
Студено е. Je c------.
Врне дожд. Pr--.
Ветровито е. Fo--- v---.
   
Топло е. Je t----.
Сончево е. Je s-------.
Ведро е. Je j----.
   
Какво е времето денес? Ja-- j- d--- p-----?
Денес е студено. Dn-- j- c------.
Денес е топло. Dn-- j- t----.