македонски » чешки   Во куќа


17 [седумнаесет]

Во куќа

-

+ 17 [sedmnáct]

+ V dome

17 [седумнаесет]

Во куќа

-

17 [sedmnáct]

V dome

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиčeština
Еве ја нашата куќа. To-- j- n-- d--. +
Горе е покривот. Na---- j- s------. +
Долу е подрумот. Do-- j- s----. +
   
Позади куќата има градина. Za d---- j- z------. +
Пред куќата нема улица. Př-- d---- n----- ž---- c----. +
Покрај куќата има дрвја. Ve--- d--- j--- s-----. +
   
Еве го мојот стан. To-- j- m-- b--. +
Овде се кујната и бањата. Ta-- j- k------ a k-------. +
Таму се дневната соба и спалната соба. Ta- j- o----- a l------. +
   
Влезната врата е затворена. Do----- d---- j--- z------. +
Но прозорците се отворени. Al- o--- j--- o-------. +
Денес е жешко. Dn-- j- h----. +
   
Ние одиме во дневната соба. Jd--- d- o------. +
Таму има една софа и една фотеља. Je t-- p------ a k-----. +
Седнете! Po----- s-! +
   
Таму стои мојот компјутер. Ta- s---- m-- p------. +
Таму стои мојот стерео уред. Ta- s---- m--- s----- v--. +
Телевизорот е сосема нов. Ta t------- j- ú---- n---. +