македонски » чешки   Во ресторан 3


31 [триесет и еден]

Во ресторан 3

-

31 [třicet jedna]

V restauraci 3

31 [триесет и еден]

Во ресторан 3

-

31 [třicet jedna]

V restauraci 3

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиčeština
Јас би сакал / сакала едно предјадење. Ch--- / c----- b--- n----- p------.
Јас би сакал / сакала една салата. Dá- s- s----.
Јас би сакал / сакала една супа. Dá- s- p------.
   
Јас би сакал / сакала еден десерт. Dá- s- n----- z------.
Јас би сакал / сакала еден сладолед со шлаг. Dá- s- z------- s- š--------.
Јас би сакал / сакала овошје или сирење. Dá- s- o---- n--- s--.
   
Ние сакаме да појадуваме. Ch---- b----- p-------.
Ние сакаме да ручаме. Ch---- b----- o------.
Ние сакаме да вечераме. Ch---- b----- p--------.
   
Што сакате за појадок? Co b----- c---- k s------?
Лепчиња со мармалад и мед? Ho---- s m--------- a m----?
Тост со колбаси и сирење? To--- s- s------ a s----?
   
Едно варено јајце? Va---- v----?
Едно јајце на око? Vo---- o--?
Еден омлет? Om-----?
   
Молам, уште еден јогурт. Je--- j---- j------ p-----.
Молам, уште сол и бибер. Je--- s-- a p---- p-----.
Молам, уште една чаша вода. Je--- s------- v---- p-----.