македонски » чешки   Во ресторан 4


32 [триесет и два]

Во ресторан 4

-

32 [třicet dva]

V restauraci 4

32 [триесет и два]

Во ресторан 4

-

32 [třicet dva]

V restauraci 4

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиčeština
Една порција помфрит со кечап. Je---- h------- s k------.
И две со мајонез. A d------ s m--------.
И три порции со пржен колбас со сенф. A t------ p---- s h------.
   
Каков зеленчук имате? Ja--- m--- z-------?
Имате ли грав? Má-- f-----?
Имате ли карфиол? Má-- k-----?
   
Јас со задоволство јадам пченка. Má- r-- / r--- k-------.
Јас обожавам да јадам краставици. Má- r-- / r--- o-----.
Јас радо јадам домати. Má- r-- / r--- r------.
   
Јадете ли исто така радо и лук? Má-- t--- r-- / r--- p----?
Обожавате ли да јадете исто така и кисела зелка? Má-- t--- r-- / r--- k----- z---?
Обожавате ли да јадете исто така и леќа? Má-- t--- r-- / r--- č----?
   
Јадеш ли исто така со задоволство и моркови? Má- t--- r-- / r--- m----?
Јадеш ли исто така радо и броколи? Má- t--- r-- / r--- b--------?
Обожаваш ли да јадеш исто така и пиперки? Má- t--- r-- / r--- p------?
   
Јас не сакам кромид. Ne--- r-- c-----.
Јас не сакам маслинки. Ne--- r-- o----.
Јас не сакам печурки. Ne--- r-- h----.