македонски » чешки   На аеродром


35 [триесет и пет]

На аеродром

-

35 [třicet pět]

Na letišti

35 [триесет и пет]

На аеродром

-

35 [třicet pět]

Na letišti

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиčeština
Би сакал / сакала да резервирам еден лет за Атина. Ch--- / c----- b--- s- z-------- l------ d- A---.
Дали е тоа е директен лет? Je t- p---- l--?
Ве молам едно место до прозорецот, непушач. Se----- u o--- v n--------- o-------- p-----.
   
Би сакал / сакала да ја потврдам мојата резервација. Ch--- / c----- b--- p------- r--------.
Би сакал / сакала да ја откажам мојата резервација. Ch--- / c----- b--- z----- r--------.
Би сакал / сакала да ја променам мојата резервација. Ch--- / c----- b--- z----- s--- r--------.
   
Кога оди следната машина за Рим? Kd- l--- p----- l------ d- Ř---?
Дали има уште две слободни места? Js-- t-- j---- d-- v---- m----?
Не, имаме само уште едно слободно место. Ne- u- j- t-- j-- j---- v---- m----.
   
Кога слетуваме? Kd- p---------?
Кога ќе сме таму? Kd- t-- b-----?
Кога има автобус до центарот на градот? Kd- j--- a------ d- c-----?
   
Ова е вашиот куфер? Je t- V-- k---?
Ова е вашата ташна? Je t- V--- t----?
Ова е вашиот багаж? Je t- V--- z--------?
   
Колку багаж можам да земам со себе? Ko--- s- m--- v--- s s---- z--------?
Дваесет килограми. Dv---- k---.
Што, само дваесет килограми? Co--- j-- d----- k---?