македонски » чешки   Во такси


38 [триесет и осум]

Во такси

-

38 [třicet osm]

V taxíku

38 [триесет и осум]

Во такси

-

38 [třicet osm]

V taxíku

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиčeština
Ве молам повикајте едно такси. Za------- m- t---- p-----.
Колку чини до железничката станица? Ko--- t- s---- n- n------?
Колку чини до аеродромот? Ko--- t- s---- n- l------?
   
Право напред, молам. Po--- r----- p-----.
Овде десно, молам. Zd- d------- p-----.
Таму на аголот на лево, молам. Na r--- d------ p-----.
   
Брзам. Má- n------.
Јас имам време. Má- č--.
Ве молам возете пополека. Je---- p------ p-------.
   
Застанете овде молам. Za------ z--- p-----.
Почекајте еден момент Ве молам. Po------ c------- p-----.
Јас веднаш ќе се вратам. Js-- h--- z-----.
   
Дадете ми една признаница Ве молам. Pr----- d---- m- ú---.
Јас немам ситни пари. Ne--- d-----.
Вака е добро, остатокот е за Вас. To j- v p------- z----- j- p-- V--.
   
Возете ме на оваа адреса. Za----- m- n- t--- a-----.
Возете ме до мојот хотел. Od----- m- d- m--- h-----.
Возете ме на плажата. Od----- m- n- p---.