македонски » чешки   Подготовки за патување


47 [четириесет и седум]

Подготовки за патување

-

47 [čtyřicet sedm]

Příprava na cestu

47 [четириесет и седум]

Подготовки за патување

-

47 [čtyřicet sedm]

Příprava na cestu

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиčeština
Мораш да го спакуваш нашиот куфер! Mu--- n-- s----- k---!
Не смееш ништо да заборавиш! Ne---- n- n-- z---------!
Потребен ти е еден голем куфер! Po-------- v---- k---!
   
Немој да го заборавиш пасошот! Ne------- s- p--!
Немој да го заборавиш авионскиот билет! Ne------- s- l------!
Немој да ги заборавиш патничките чекови! Ne------- s- c------- š---!
   
Земи крема за сончање со себе. Ve--- s- k--- n- o--------.
Земи ги очилата за сонце со себе. Ve--- s- s------- b----.
Земи го шеширот за сонце со себе. Ve--- s- s-----.
   
Сакаш ли да земеш патна карта со себе? Ch--- s- v--- m---?
Сакаш ли да земеш туристички водач со себе? Ch--- s- v--- p-------?
Сакаш ли да земеш чадор со себе? Ch--- s- v--- d------?
   
Мисли на панталоните, кошулите, чорапите. Ne------- n- k------- k------ p------.
Мисли на вратоврските, каишите, сакоата. Ne------- n- k------- p----- s---.
Мисли на пижамите, ношниците и маиците. Ne------- n- p------ n---- k----- a t-----.
   
Ти требаат чевли, сандали и чизми. Po-------- b---- s------ a h------.
Ти требаат џебни марамчиња, сапун и едни ножици за нокти. Po-------- k--------- m---- a n---- n- n----.
Ти треба еден чешел, една четка за заби и паста за заби. Po-------- h------ z---- k------- a p----.