македонски » чешки   Во базен за пливање


50 [педесет]

Во базен за пливање

-

+ 50 [padesát]

+ V bazénu

50 [педесет]

Во базен за пливање

-

50 [padesát]

V bazénu

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиčeština
Денес е жешко. Dn-- j- h----. +
Ќе одиме ли на базен? Jd--- n- p-------? +
Имаш ли желба да одиме на пливање? Ch-- s- t- j-- p-----? +
   
Имаш ли крпа за бришење? Má- r-----? +
Имаш ли гаќи за капење? Má- p-----? +
Имаш ли костим за капење? Má- p-----? +
   
Умееш ли да пливаш? Um-- p-----? +
Умееш ли да нуркаш? Um-- s- p------? +
Умееш ли да скокаш во вода? Um-- s----- d- v---? +
   
Каде е тушот? Kd- j- s-----? +
Каде е кабината за пресоблекување? Kd- j- k----- n- p---------? +
Каде се очилата за пливање? Kd- j--- p------- b----? +
   
Длабока ли е водата? Je t- v--- h------? +
Чиста ли е водата? Je t- v--- č----? +
Топла ли е водата? Je t- v--- t----? +
   
Се смрзнувам. Mr---. +
Водата е премногу студена. Ta v--- j- p----- s------. +
Излегувам сега од водата. Te- j-- z v---. +