македонски » германски   Пијалоци


12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [zwölf]

Getränke

12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [zwölf]

Getränke

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиDeutsch
Јас пијам чај. Ic- t----- T--.
Јас пијам кафе. Ic- t----- K-----.
Јас пијам минерална вода. Ic- t----- M------------.
   
Пиеш ли чај со лимон? Tr----- d- T-- m-- Z------?
Пиеш ли кафе со шеќер? Tr----- d- K----- m-- Z-----?
Пиеш ли вода со мраз? Tr----- d- W----- m-- E--?
   
Овде има забава. Hi-- i-- e--- P----.
Луѓето пијат шампањско. Di- L---- t------ S---.
Луѓето пијат вино и пиво. Di- L---- t------ W--- u-- B---.
   
Пиеш ли алкохол? Tr----- d- A------?
Пиеш ли виски? Tr----- d- W-----?
Пиеш ли кола со рум? Tr----- d- C--- m-- R--?
   
Јас не сакам шампањско. Ic- m-- k----- S---.
Јас не сакам вино. Ic- m-- k----- W---.
Јас не сакам пиво. Ic- m-- k--- B---.
   
Бебето сака млеко. Da- B--- m-- M----.
Детето сака какао и сок од јаболко. Da- K--- m-- K---- u-- A--------.
Жената сака сок од портокал и сок од грејпфрут. Di- F--- m-- O---------- u-- G-------------.