македонски » германски   Овошје и храна


15 [петнаесет]

Овошје и храна

-

15 [fünfzehn]

Früchte und Lebensmittel

15 [петнаесет]

Овошје и храна

-

15 [fünfzehn]

Früchte und Lebensmittel

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиDeutsch
Јас имам една јагода. Ic- h--- e--- E-------.
Јас имам едно киви и една лубеница. Ic- h--- e--- K--- u-- e--- M-----.
Јас имам еден портокал и еден грејпфрут. Ic- h--- e--- O----- u-- e--- G---------.
   
Јас имам едно јаболко и едно манго. Ic- h--- e---- A---- u-- e--- M----.
Јас имам една банана и еден ананас. Ic- h--- e--- B----- u-- e--- A-----.
Јас правам овошна салата. Ic- m---- e---- O--------.
   
Јас јадам тост. Ic- e--- e---- T----.
Јас јадам тост со путер. Ic- e--- e---- T---- m-- B-----.
Јас јадам тост со путер и мармалад. Ic- e--- e---- T---- m-- B----- u-- M--------.
   
Јас јадам сендвич. Ic- e--- e-- S-------.
Јас јадам сендвич со маргарин. Ic- e--- e-- S------- m-- M--------.
Јас јадам сендвич со маргарин и домати. Ic- e--- e-- S------- m-- M-------- u-- T-----.
   
Ни треба леб и ориз. Wi- b------- B--- u-- R---.
Ни треба риба и стек. Wi- b------- F---- u-- S-----.
Ни треба пица и шпагети. Wi- b------- P---- u-- S-------.
   
Што уште ни треба? Wa- b------- w-- n---?
Ни требаат моркови и домати за супата. Wi- b------- K------- u-- T------ f-- d-- S----.
Каде има супермаркет? Wo i-- e-- S---------?