македонски » Deutsch   Спорт


49 [четириесет и девет]

Спорт

-

49 [neunundvierzig]

Sport

49 [четириесет и девет]

Спорт

-

49 [neunundvierzig]

Sport

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиDeutsch
Се занимаваш ли со спорт? Tr----- d- S----?
Да, морам да се движам. Ja- i-- m--- m--- b------.
Јас одам во еден спортски клуб. Ic- g--- i- e---- S----------.
   
Ние играме фудбал. Wi- s------ F------.
Понекогаш пливаме. Ma------ s-------- w--.
Или возиме велосипед. Od-- w-- f----- R--.
   
Во нашиот град има еден фудбалски стадион. In u------ S---- g--- e- e-- F-------------.
Исто така има и еден базен со сауна. Es g--- a--- e-- S--------- m-- S----.
Има и едно игралиште за голф. Un- e- g--- e---- G--------.
   
Што има на телевизија? Wa- g--- e- i- F--------?
Во моментов има фудбалски натпревар. Ge---- g--- e- e-- F-----------.
Германскиот тим игра против англискиот. Di- d------- M--------- s----- g---- d-- e--------.
   
Кој победува? We- g------?
Немам појма. Ic- h--- k---- A-----.
Во моментов е нерешено. Im M----- s---- e- u------------.
   
Фудбалскиот судија е од Белгија. De- S------------- k---- a-- B------.
Сега има пенал. Je--- g--- e- e---- E-------.
Гол! Еден спрема нула! To-- E--- z- n---!