македонски » грчки   Во ресторан 4


32 [триесет и два]

Во ресторан 4

-

32 [τριάντα δύο]
32 [triánta dýo]

Στο εστιατόριο 4
Sto estiatório 4

32 [триесет и два]

Во ресторан 4

-

32 [τριάντα δύο]
32 [triánta dýo]

Στο εστιατόριο 4
Sto estiatório 4

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиελληνικά
Една порција помфрит со кечап. Μί- μ----- π------ τ-------- μ- κ-----.
M-- m----- p------ t-------- m- k-----.
И две со мајонез. Κα- δ-- μ------ μ- μ--------.
K-- d-- m------ m- m--------.
И три порции со пржен колбас со сенф. Κα- τ---- μ------ ψ--- λ-------- μ- μ--------.
K-- t---- m------ p---- l-------- m- m--------.
   
Каков зеленчук имате? Τι λ------- έ-----
T- l-------- é-----?
Имате ли грав? Έχ--- φ---------
É----- f--------?
Имате ли карфиол? Έχ--- κ----------
É----- k---------?
   
Јас со задоволство јадам пченка. Μο- α----- τ- κ--------.
M-- a----- t- k--------.
Јас обожавам да јадам краставици. Μο- α------ τ- α-------.
M-- a------ t- a-------.
Јас радо јадам домати. Μο- α------ ο- ν-------.
M-- a------ o- n-------.
   
Јадете ли исто така радо и лук? Σα- α------ κ-- ε--- τ- π-----
S-- a------ k-- e--- t- p----?
Обожавате ли да јадете исто така и кисела зелка? Σα- α----- κ-- ε--- τ- ξ----------
S-- a----- k-- e--- t- x----------?
Обожавате ли да јадете исто така и леќа? Σα- α------ κ-- ε--- ο- φ-----
S-- a------ k-- e--- o- f----?
   
Јадеш ли исто така со задоволство и моркови? Σο- α------ κ-- σ--- τ- κ------
S-- a------ k-- s--- t- k-----?
Јадеш ли исто така радо и броколи? Σο- α----- κ-- σ--- τ- μ--------
S-- a----- k-- s--- t- b------?
Обожаваш ли да јадеш исто така и пиперки? Σο- α----- κ-- σ--- η π-------
S-- a----- k-- s--- i p------?
   
Јас не сакам кромид. Δε- μ-- α----- τ- κ-------.
D-- m-- a----- t- k-------.
Јас не сакам маслинки. Δε- μ-- α------ ο- ε----.
D-- m-- a------ o- e----.
Јас не сакам печурки. Δε- μ-- α------ τ- μ--------.
D-- m-- a------ t- m--------.