македонски » грчки   На аеродром


35 [триесет и пет]

На аеродром

-

+ 35 [τριάντα πέντε]35 [triánta pénte]

+ Στο αεροδρόμιοSto aerodrómio

35 [триесет и пет]

На аеродром

-

35 [τριάντα πέντε]
35 [triánta pénte]

Στο αεροδρόμιο
Sto aerodrómio

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиελληνικά
Би сакал / сакала да резервирам еден лет за Атина. Θα ή---- ν- κ----- έ-- ε-------- γ-- Α----.
T-- ḗ----- n- k----- é-- e-------- g-- A-----.
+
Дали е тоа е директен лет? Εί--- α-------- π-----
E---- a--------- p----?
+
Ве молам едно место до прозорецот, непушач. Πα------ μ-- θ--- σ- π-------- σ--- τ---- τ-- μ- κ--------.
P------- m-- t---- s- p--------- s--- t---- t-- m- k--------.
+
   
Би сакал / сакала да ја потврдам мојата резервација. Θα ή---- ν- ε---------- τ-- κ------ μ--.
T-- ḗ----- n- e---------- t-- k------ m--.
+
Би сакал / сакала да ја откажам мојата резервација. Θα ή---- ν- α------ τ-- κ------ μ--.
T-- ḗ----- n- a------ t-- k------ m--.
+
Би сакал / сакала да ја променам мојата резервација. Θα ή---- ν- α----- τ-- κ------ μ--.
T-- ḗ----- n- a----- t-- k------ m--.
+
   
Кога оди следната машина за Рим? Πό-- ε---- η ε------ π---- γ-- Ρ----
P--- e---- ē e------ p---- g-- R---?
+
Дали има уште две слободни места? Υπ------ α---- δ-- ε-------- θ------
Y-------- a---- d-- e--------- t------?
+
Не, имаме само уште едно слободно место. Όχ-- έ----- μ--- μ-- ε------- θ---.
Ó---- é------ m--- m-- e-------- t----.
+
   
Кога слетуваме? Πό-- π---------------
P--- p--------------?
+
Кога ќе сме таму? Πό-- φ--------
P--- p--------?
+
Кога има автобус до центарот на градот? Πό-- φ----- λ-------- γ-- τ- κ----- τ-- π-----
P--- p------ l--------- g-- t- k----- t-- p----?
+
   
Ова е вашиот куфер? Αυ-- ε---- η β------ σ---
A--- e---- ē b------ s--?
+
Ова е вашата ташна? Αυ-- ε---- η τ----- σ---
A--- e---- ē t----- s--?
+
Ова е вашиот багаж? Αυ--- ε---- ο- α-------- σ---
A---- e---- o- a-------- s--?
+
   
Колку багаж можам да земам со себе? Πό--- α-------- μ---- ν- π----
P---- a-------- m---- n- p---?
+
Дваесет килограми. Εί---- κ---.
E----- k---.
+
Што, само дваесет килограми? Τι- μ--- ε----- κ----
T-- m--- e----- k---?
+