македонски » грчки   На пат


37 [триесет и седум]

На пат

-

37 [τριάντα επτά]
37 [triánta eptá]

Καθ’ οδόν
Kath’ odón

37 [триесет и седум]

На пат

-

37 [τριάντα επτά]
37 [triánta eptá]

Καθ’ οδόν
Kath’ odón

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиελληνικά
Тој патува со мотор. Πά-- μ- τ- μ-----.
P--- m- t- m------.
Тој патува со велосипед. Πά-- μ- τ- π-------.
P--- m- t- p-------.
Тој пешачи. Πά-- μ- τ- π----.
P--- m- t- p----.
   
Тој патува со брод. Πά-- μ- τ- π----.
P--- m- t- p----.
Тој патува со чамец. Πά-- μ- τ-- β----.
P--- m- t-- v----.
Тој плива. Πά-- κ----------.
P--- k----------.
   
Дали овде е опасно? Εί--- ε--------- ε---
E---- e--------- e--?
Дали е опасно, сам / сама да стопирам? Εί--- ε--------- ν- κ----- ω------ μ-----
E---- e--------- n- k----- o------ m----?
Дали е опасно, навечер да се оди на прошетка? Εί--- ε--------- ν- π-------- γ-- π------- τ- ν-----
E---- e--------- n- p-------- g-- p------- t- n-----?
   
Ние го погрешивме патот. Έχ---- χ----.
É------ c------.
Ние сме на погрешен пат. Εί----- σ- λ---- δ----.
E------ s- l----- d----.
Ние мораме да се вратиме. Πρ---- ν- γ-------- π---.
P----- n- g-------- p---.
   
Каде може овде да се паркира? Πο- μ----- κ----- ν- π------- ε---
P-- b---- k----- n- p------- e--?
Има ли овде паркиралиште? Υπ----- ε-- χ---- σ--------- / π--------
Y------- e-- c----- s---------- / p--------?
Колку долго може овде да се паркира? Γι- π--- μ----- κ----- ν- π------- ε---
G-- p--- b---- k----- n- p------- e--?
   
Возите ли скии? Κά---- σ---
K----- s--?
Се возите ли нагоре со лифтот за скијање? Αν-------- μ- τ- τ---------
A--------- m- t- t--------?
Може ли овде да се изнајмат скии? Μπ---- κ----- ν- δ-------- ε-- ε-------- γ-- σ---
B---- k----- n- d-------- e-- e-------- g-- s--?