македонски » грчки   Подготовки за патување


47 [четириесет и седум]

Подготовки за патување

-

+ 47 [σαράντα επτά]47 [saránta eptá]

+ Προετοιμασίες για το ταξίδιProetoimasíes gia to taxídi

47 [четириесет и седум]

Подготовки за патување

-

47 [σαράντα επτά]
47 [saránta eptá]

Προετοιμασίες για το ταξίδι
Proetoimasíes gia to taxídi

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиελληνικά
Мораш да го спакуваш нашиот куфер! Πρ---- ν- φ------- τ-- β------ μ---
P----- n- p-------- t-- b------ m--!
+
Не смееш ништо да заборавиш! Δε- π----- ν- ξ------- τ------
D-- p----- n- x-------- t-----!
+
Потребен ти е еден голем куфер! Χρ-------- μ-- μ----- β-------
C---------- m-- m----- b------!
+
   
Немој да го заборавиш пасошот! Μη- ξ------- τ- δ---------.
M-- x-------- t- d---------.
+
Немој да го заборавиш авионскиот билет! Μη- ξ------- τ- α--------- ε--------.
M-- x-------- t- a--------- e--------.
+
Немој да ги заборавиш патничките чекови! Μη- ξ------- τ-- τ----------- ε-------.
M-- x-------- t-- t----------- e-------.
+
   
Земи крема за сончање со себе. Πά-- α--------.
P--- a--------.
+
Земи ги очилата за сонце со себе. Πά-- τ- γ----- η----.
P--- t- g----- ē----.
+
Земи го шеширот за сонце со себе. Πά-- τ- κ----- γ-- τ-- ή---.
P--- t- k----- g-- t-- ḗ---.
+
   
Сакаш ли да земеш патна карта со себе? Θέ---- ν- π------ κ-- ο---- χ-----
T------ n- p------ k-- o---- c-----?
+
Сакаш ли да земеш туристички водач со себе? Θέ---- ν- π------ κ-- τ---------- ο-----
T------ n- p------ k-- t---------- o----?
+
Сакаш ли да земеш чадор со себе? Θέ---- ν- π------ κ-- ο-------
T------ n- p------ k-- o------?
+
   
Мисли на панталоните, кошулите, чорапите. Θυ----- τ- π---------- τ- π-------- κ-- τ-- κ------.
T------- t- p---------- t- p-------- k-- t-- k------.
+
Мисли на вратоврските, каишите, сакоата. Θυ----- τ-- γ-------- τ-- ζ---- κ-- σ------.
T------- t-- g-------- t-- z---- k-- s------.
+
Мисли на пижамите, ношниците и маиците. Θυ----- τ-- π-------- τ- ν------ κ-- τ- κ---------- μ---------.
T------- t-- p-------- t- n------- k-- t- k---------- m---------.
+
   
Ти требаат чевли, сандали и чизми. Χρ-------- π--------- π----- κ-- μ-----.
C---------- p--------- p----- k-- m-----.
+
Ти требаат џебни марамчиња, сапун и едни ножици за нокти. Χρ-------- χ------------ σ------ κ-- ν--------.
C---------- c------------- s------ k-- n---------.
+
Ти треба еден чешел, една четка за заби и паста за заби. Χρ-------- χ----- ο------------ κ-- ο----------.
C---------- c------ o------------ k-- o----------.
+