македонски » грчки   Земји и јазици


5 [пет]

Земји и јазици

-

5 [πέντε]
5 [pénte]

Χώρες και γλώσσες
Chóres kai glósses

5 [пет]

Земји и јазици

-

5 [πέντε]
5 [pénte]

Χώρες και γλώσσες
Chóres kai glósses

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиελληνικά
Џон е од Лондон. Ο Τ--- ε---- α-- τ- Λ------.
O T--- e---- a-- t- L------.
Лондон се наоѓа во Англија. Το Λ------ β-------- σ-- Μ----- Β-------.
T- L------ v-------- s-- M----- V-------.
Тој зборува англиски. Αυ--- μ----- α------.
A---- m----- a------.
   
Марија е од Мадрид. Η Μ---- ε---- α-- τ- Μ------.
I M---- e---- a-- t- M------.
Мадрид се наоѓа во Шпанија. Η Μ------ β-------- σ--- Ι------.
I M------ v-------- s--- I------.
Таа зборува шпански. Αυ-- μ----- ι-------.
A--- m----- i-------.
   
Петар и Марта се од Берлин. Ο Π---- κ-- η Μ---- ε---- α-- τ- Β-------.
O P---- k-- i M---- e---- a-- t- V-------.
Берлин се наоѓа во Германија. Το Β------- β-------- σ-- Γ-------.
T- V------- v-------- s-- G-------.
Зборувате ли вие двајцата германски? Μι---- κ-- ο- δ-- γ---------
M----- k-- o- d-- g--------?
   
Лондон е главен град. Το Λ------ ε---- π---------.
T- L------ e---- p---------.
Мадрид и Берлин се исто така главни градови. Η Μ------ κ-- τ- Β------- ε---- ε----- π----------.
I M------ k-- t- V------- e---- e----- p----------.
Главните градови се големи и бучни. Οι π---------- ε---- μ------ κ-- θ---------.
O- p---------- e---- m------ k-- t----------.
   
Франција се наоѓа во Европа. Η Γ----- β-------- σ--- Ε-----.
I G----- v-------- s--- E-----.
Египет се наоѓа во Африка. Η Α------- β-------- σ--- Α-----.
I A------- v-------- s--- A-----.
Јапонија се наоѓа во Азија. Η Ι------ β-------- σ--- Α---.
I I------ v-------- s--- A---.
   
Канада се наоѓа во Северна Америка. Ο Κ------ β-------- σ-- Β----- Α------.
O K------ v-------- s-- V----- A------.
Панама се наоѓа во Средна Америка. Ο Π------ β-------- σ--- Κ------- Α------.
O P------ v-------- s--- K------- A------.
Бразил се наоѓа во Јужна Америка. Η Β------- β-------- σ-- Ν---- Α------.
I V------- v-------- s-- N---- A------.