македонски » грчки   Во базен за пливање


50 [педесет]

Во базен за пливање

-

50 [πενήντα]
50 [penínta]

Στην πισίνα
Stin pisína

50 [педесет]

Во базен за пливање

-

50 [πενήντα]
50 [penínta]

Στην πισίνα
Stin pisína

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиελληνικά
Денес е жешко. Σή---- κ---- ζ----.
S----- k---- z----.
Ќе одиме ли на базен? Πά-- σ--- π------
P--- s--- p-----?
Имаш ли желба да одиме на пливање? Έχ--- δ------ γ-- κ-------
É----- d------- g-- k------?
   
Имаш ли пешкир? Έχ--- π-------
É----- p------?
Имаш ли гаќи за капење? Έχ--- μ-----
É----- m----?
Имаш ли костим за капење? Έχ--- μ-----
É----- m----?
   
Умееш ли да пливаш? Ξέ---- κ-------
X----- k------?
Умееш ли да нуркаш? Ξέ---- ν- κ----- κ--------
X----- n- k----- k-------?
Умееш ли да скокаш во вода? Ξέ---- ν- κ----- β-------
X----- n- k----- v------?
   
Каде е тушот? Πο- ε---- η ν---------
P-- e---- i n--------?
Каде е кабината за пресоблекување? Πο- ε---- τ- α----------
P-- e---- t- a---------?
Каде се очилата за пливање? Πο- ε---- τ- γ----- κ----------
P-- e---- t- g----- k---------?
   
Длабока ли е водата? Εί--- β--- τ- ν----
E---- v---- t- n---?
Чиста ли е водата? Εί--- κ----- τ- ν----
E---- k------ t- n---?
Топла ли е водата? Εί--- ζ---- τ- ν----
E---- z---- t- n---?
   
Се смрзнувам. Πα----.
P-----.
Водата е премногу студена. Το ν--- ε---- π--- π--- κ---.
T- n--- e---- p--- p--- k---.
Излегувам сега од водата. Βγ---- τ--- α-- τ- ν---.
V----- t--- a-- t- n---.