македонски » грчки   Кај лекар


57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

57 [πενήντα επτά]
57 [penínta eptá]

Στον γιατρό
Ston giatró

57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

57 [πενήντα επτά]
57 [penínta eptá]

Στον γιατρό
Ston giatró

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиελληνικά
Јас имам еден термин кај лекар. Έχ- έ-- ρ------- σ--- γ-----.
É--- é-- r------- s--- g-----.
Терминот е во десет часот. Το ρ------- μ-- ε---- σ--- 10.
T- r------- m-- e---- s--- 10.
Како е вашето име? Πώ- ε---- τ- ό---- σ---
P-- e---- t- ó---- s--?
   
Седнете во чекалната Ве молам . Πα------ κ------ σ--- α------ α-------.
P------- k------- s--- a------- a-------.
Лекарот ќе дојде веднаш. Ο γ------ θ- έ---- α-----.
O g------ t-- é----- a-----.
Каде сте осигурани? Πο- ε---- α----------- / α-----------
P-- e---- a----------- / a----------?
   
Што можам да сторам за вас? Τι μ---- ν- κ--- γ-- σ---
T- b--- n- k--- g-- s--?
Имате ли болки? Έχ--- π------
É----- p-----?
Каде ве боли? Πο- π------
P-- p-----?
   
Секогаш имам болки во грбот. Πο---- σ------- η π---- μ--.
P----- s-------- i p---- m--.
Често имам главоболки. Έχ- σ---- π-----------.
É--- s----- p-----------.
Понекогаш имам болки во стомакот. Κα--- φ--- π----- η κ----- μ--.
K---- f--- p----- i k----- m--.
   
Соблечете се од појасот нагоре, Ве молам. Πα------ γ------- α-- τ- μ--- κ-- π----
P------- g-------- a-- t- m--- k-- p---!
Легнете на лежалката, Ве молам. Πα------ ξ--------
P------- x-------!
Крвниот притисок е во ред. Η π---- ε---- ε------.
I p---- e---- e------.
   
Ќе ви дадам една инекција. Θα σ-- κ--- μ-- έ----.
T-- s-- k--- m-- é----.
Ќе ви дадам таблети. Θα σ-- δ--- χ----.
T-- s-- d--- c-----.
Ќе ви дадам еден рецепт за во аптека. Θα σ-- δ--- μ-- σ------ γ-- τ- φ--------.
T-- s-- d--- m-- s------ g-- t- f--------.