македонски » грчки   Делови на телото


58 [педесет и осум]

Делови на телото

-

58 [πενήντα οκτώ]
58 [penínta októ]

Μέρη του σώματος
Méri tou sómatos

58 [педесет и осум]

Делови на телото

-

58 [πενήντα οκτώ]
58 [penínta októ]

Μέρη του σώματος
Méri tou sómatos

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиελληνικά
Јас цртам човек. Σχ------ έ--- ά----.
S-------- é--- á----.
Најпрво главата. Πρ--- τ- κ-----.
P---- t- k-----.
Човекот носи еден шешир. Ο ά----- φ----- κ-----.
O á----- f----- k-----.
   
Косата не му се гледа. Τα μ----- δ-- φ--------.
T- m----- d-- f--------.
Ушите исто така не му се гледаат. Ού-- τ- α---- φ--------.
O--- t- a---- f--------.
Грбот исто така не му се гледа. Ού-- η π---- φ-------.
O--- i p---- f-------.
   
Ги цртам очите и устата. Σχ------ τ- μ---- κ-- τ- σ----.
S-------- t- m---- k-- t- s----.
Човекот танцува и се смее. Ο ά----- χ------ κ-- γ-----.
O á----- c------- k-- g-----.
Човекот има долг нос. Ο ά----- έ--- μ----- μ---.
O á----- é---- m----- m---.
   
Тој во рацете носи еден стап. Κρ----- έ-- μ-------- σ-- χ----.
K------ é-- b------- s-- c-----.
Тој околу вратот носи исто така и еден шал. Φο---- κ-- έ-- κ----- γ--- α-- τ- λ----.
F----- k-- é-- k----- g--- a-- t- l----.
Зима е и студено е. Εί--- χ------- κ-- κ---- κ---.
E---- c-------- k-- k---- k---.
   
Рацете се силни. Τα χ---- ε---- γ---------.
T- c----- e---- g---------.
Нозете исто така се силни. Τα π---- ε---- ε----- γ---------.
T- p---- e---- e----- g---------.
Човекот е од снег. Ο ά----- ε---- α-- χ----.
O á----- e---- a-- c-----.
   
Тој не носи панталони и мантил. Δε- φ----- π--------- ο--- π----.
D-- f----- p--------- o--- p----.
Но човекот не се смрзнува. Αλ-- ο ά----- δ-- π------.
A--- o á----- d-- p------.
Тоа е снешко. Εί--- έ--- χ-----------.
E---- é--- c-------------.