македонски » грчки   Во банка


60 [шеесет]

Во банка

-

60 [εξήντα]
60 [exínta]

Στην τράπεζα
Stin trápeza

60 [шеесет]

Во банка

-

60 [εξήντα]
60 [exínta]

Στην τράπεζα
Stin trápeza

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиελληνικά
Би сакал / сакала да отворам една сметка. Θα ή---- ν- α----- έ--- λ---------.
T-- í----- n- a----- é--- l---------.
Еве го мојот пасош. Ορ---- τ- δ--------- μ--.
O----- t- d--------- m--.
А ова е мојата адреса. Κα- α--- ε---- η δ-------- μ--.
K-- a--- e---- i d--------- m--.
   
Би сакал / сакала да уплатам пари на мојата сметка. Θα ή---- ν- κ------- χ------ σ--- λ--------- μ--.
T-- í----- n- k-------- c------- s--- l--------- m--.
Би сакал / сакала да подигнам пари од мојата сметка. Θα ή---- ν- κ--- α------ α-- τ-- λ--------- μ--.
T-- í----- n- k--- a------- a-- t-- l--------- m--.
Би сакал / сакала да земам извештај за сметката. Θα ή---- ν- κ--- ε-------- τ-- λ---------- μ--.
T-- í----- n- k--- e-------- t-- l---------- m--.
   
Би сакал / сакала да исплатам еден патнички чек. Θα ή---- ν- ε--------- μ-- τ---------- ε------.
T-- í----- n- e--------- m-- t---------- e------.
Колку се високи таксите? Πό-- ε---- η ε----------
P--- e---- i e---------?
Каде морам да потпишам? Πο- π----- ν- υ--------
P-- p----- n- y--------?
   
Очекувам трансакција од Германија. Πε------ έ-- έ------ α-- Γ-------.
P------- é-- é------ a-- G-------.
Еве го бројот на мојата сметка. Ορ---- ο α------ τ-- λ---------- μ--.
O----- o a------- t-- l---------- m--.
Дали се пристигнати парите? Έχ--- έ---- τ- χ-------
É----- é----- t- c-------?
   
Би сакал / сакала да ги променам овие пари. Θα ή---- σ---------.
T-- í----- s---------.
Ми требаат US – долари. (амерички долари). Χρ-------- δ------ Α-------.
C---------- d------ A-------.
Ве молам, дадете ми мали банкноти. Πα------ δ---- μ-- μ---- χ-------------.
P------- d---- m-- m---- c--------------.
   
Има ли овде банкомат? Υπ----- ε-- μ------- α-------- α--------
Y------- e-- m-------- a-------- a--------?
Колкава сума може да се подигне? Πό-- χ------ μ----- ν- β----- κ------
P--- c------- b---- n- v----- k-----?
Која кредитна картичка може да се користи? Πο--- π--------- κ----- μ----- ν- χ------------- κ------
P---- p--------- k----- b---- n- c-------------- k-----?