македонски » грчки   Поставување прашања 2


63 [шеесет и три]

Поставување прашања 2

-

+ 63 [εξήντα τρία]63 [exḗnta tría]

+ Θέτω ερωτήσεις 2Thétō erōtḗseis 2

63 [шеесет и три]

Поставување прашања 2

-

63 [εξήντα τρία]
63 [exḗnta tría]

Θέτω ερωτήσεις 2
Thétō erōtḗseis 2

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиελληνικά
Јас имам хоби. Έχ- έ-- χ----.
É--- é-- c-----.
+
Јас играм тенис. Πα--- τ----.
P---- t----.
+
Каде има игралиште за тенис? Πο- υ------ γ----- τ-----
P-- y------- g----- t----?
+
   
Имаш ли хоби? Εσ- έ---- κ----- χ-----
E-- é----- k----- c-----?
+
Јас играм фудбал. Πα--- π---------.
P---- p----------.
+
Каде има фудбалско игралиште? Πο- υ------ γ----- π-----------
P-- y------- g----- p-----------?
+
   
Ме боли раката. Πο---- τ- χ--- μ--.
P----- t- c---- m--.
+
Ме боли стопалото и раката исто така. Το π--- μ-- κ-- ο κ----- μ-- π----- ε-----.
T- p--- m-- k-- o k----- m-- p----- e-----.
+
Каде има доктор? Πο- υ------ έ--- γ-------
P-- y------- é--- g------?
+
   
Јас имам автомобил. Έχ- α---------.
É--- a---------.
+
Јас исто така имам и мотор. Έχ- μ-----.
É--- m------.
+
Каде има паркиралиште? Πο- υ------ χ---- σ--------- / π--------
P-- y------- c----- s---------- / p--------?
+
   
Јас имам пуловер. Έχ- έ-- π-------.
É--- é-- p-------.
+
Јас исто така имам јакна и едни фармерки. Έχ- ε----- έ-- μ------ κ-- έ-- τ--- π--------.
É--- e----- é-- m------- k-- é-- t--- p--------.
+
Каде има машина за перење алишта? Πο- υ------ π---------
P-- y------- p--------?
+
   
Јас имам чинија. Έχ- έ-- π----.
É--- é-- p----.
+
Јас имам нож, вилушка и лажица. Έχ- έ-- μ------- έ-- π------ κ-- έ-- κ------.
É--- é-- m-------- é-- p------ k-- é-- k------.
+
Каде се солта и биберот? Πο- υ------ α---- κ-- π------
P-- y------- a---- k-- p-----?
+