македонски » грчки   Негирање 2


65 [шеесет и пет]

Негирање 2

-

65 [εξήντα πέντε]
65 [exínta pénte]

Άρνηση 2
Árnisi 2

65 [шеесет и пет]

Негирање 2

-

65 [εξήντα πέντε]
65 [exínta pénte]

Άρνηση 2
Árnisi 2

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиελληνικά
Скап ли е прстенот? Το δ-------- ε---- α------
T- d--------- e---- a-----?
Не, тој чини само сто евра. Όχ-- κ------- μ--- ε---- ε---.
Ó---- k------- m--- e---- e---.
Но јас имам само педесет. Όμ-- έ-- μ--- π------.
Ó--- é--- m--- p------.
   
Готов / готова ли си веќе? Εί--- ή-- έ------ / έ------
E---- í-- é------ / é-----?
Не, сеуште не сум. Όχ- α----.
Ó--- a----.
Но веднаш ќе бидам готов / готова. Αλ-- σ- π--- λ--- θ- ε---- (έ------ / έ-----).
A--- s- p--- l--- t-- e---- (é------ / é-----).
   
Сакаш ли уште супа? Θα ή----- κ-- ά--- σ-----
T-- í------ k-- á--- s----?
Не, не сакам повеќе. Όχ-- δ-- θ--- ά--- σ----.
Ó---- d-- t---- á--- s----.
Но сакам уште еден сладолед. Αλ-- έ-- π-----.
A--- é-- p-----.
   
Живееш ли веќе долго овде? Μέ---- κ---- ε---
M----- k---- e--?
Не, штотуку еден месец. Όχ-- μ--- έ--- μ---.
Ó---- m--- é--- m---.
Но познавам веќе многу луѓе. Αλ-- έ-- ή-- π------ γ-------.
A--- é--- í-- p------ g-------.
   
Патуваш ли утре накај дома? Πα- α---- σ-----
P-- á---- s----?
Не, дури за викендот. Όχ-- τ- σ-------------.
Ó---- t- s-------------.
Но се враќам веќе во недела. Αλ-- τ-- Κ------ κ----- θ- ε--------.
A--- t-- K------ k----- t-- e---------.
   
Дали твојата ќерка е веќе возрасна? Έχ-- ε---------- η κ--- σ---
É---- e----------- i k--- s--?
Не, таа е штотуку седумнаесет. Όχ-- ε---- μ---- δ-------.
Ó---- e---- m---- d-------.
Но таа веќе има дечко. Αλ-- έ--- ή-- φ---.
A--- é---- í-- f---.